Kraków: światowa premiera utworu dla papieża Franciszka
15 sierpnia, podczas 10. edycji Nocy Cracovia Sacra w krakowskim sanktuarium Św. Jana Bożego Ojców Bonifratrów odbędzie się odbędzie się światowa premiera utworu "Ave Maria" włoskiego kompozytora Marco Lo Russo. Kompozycja, dedykowana Ojcu Świętemu, jest podziękowaniem za ogłoszoną niedawno sierpniową intencję papieskich modlitw, którymi Franciszek objął w tym miesiącu właśnie artystów.
– W pierwotnym zamyśle, utwór miał powstać jeszcze na ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży, jednak projekt został odłożony w czasie. Natomiast kiedy ogłoszono papieską intencję modlitewną obejmującą artystów, zamysłem Marco Lo Russo stało się, by utwór „Ave Maria” zadedykować właśnie Ojcu Świętemu i w ten sposób podziękować za jego pamięć i modlitewne wsparcie – mówi w rozmowie z KAI Michał Jedynak, producent koncertu i dodaje, że sam pomysł utworu zrodził się w Krakowie, a jego kompozytor związany jest z tym miastem, gdzie występował m.in podczas Światowych Dni Młodzieży wraz z Agnieszką Chrzanowską. Jak informuje Jedynak, specjalnie dla papieża Franciszka jest przygotowywane nagranie utworu, które wkrótce zostanie mu wręczone.
Krakowskie sanktuarium Św. Jana Bożego Ojców Bonifratrów, to kolejna, po katedrze w Turynie, bazylice w Lourdes i rzymskiej bazylice św. Krzyża Jerozolimskiego, przestrzeń sakralna, w której występuje włoski kompozytor i wirtuoz akordeonu. Towarzyszyć mu będą sopranistka Martina Manozzi i pianista Giulio Vinci. W koncercie zatytułowanym „Sacra Armonia” usłyszeć będzie można utwory muzyki klasycznej, autorstwa J. S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Rossiniego, E. Satie, jak i kompozycje oskarowych kompozytorów muzyki filmowej: E. Morricone, L. Bacalova i N. Piovaniego, pochodzące z filmów takich jak „Misja”, „Listonosz”, „Romeo i Julia”, czy „Życie jest piękne”.
Koncert został objęty patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie i Konsulatu Honorowego Włoch w Krakowie.
Przed koncertem, w godzinach 12:30–18:30, będzie można zwiedzić wystawę „Książkowe skarby ze zbiorów Bonifratrów” i zobaczyć najcenniejsze obiekty ze zbiorów klasztornej Biblioteki i Archiwum, które rzadko pokazywane są szerszej publiczności. Wśród nich znajdą się takie cymelia jak książka z biblioteki króla Zygmunta III Wazy, książki z kolekcji biskupów Piotra Gembickiego i Andrzeja Próchnickiego, oraz szesnasto- i siedemnastowieczne wydania Sonetów Petrarki czy Don Kichota Manuela Cervantesa. Zaprezentowane będą także druki i rękopisy o tematyce medycznej z XVI, XVII i XVIII wieku, w tym notatki nieznanego studenta z wykładów z medycyny prowadzonych na Uniwersytecie w Pizie w 1684 roku. Wejście na wystawę przez furtę klasztorną, ul. Krakowska 48.
Na oba wydarzenia wstęp wolny.
Przeczytaj również
abd (KAI/MIC-ART) / Kraków