Nasze projekty

José María Zavala: Mam dług wdzięczności wobec Karola Wojtyły

José María Zavala, reżyser głośnego filmu "Tajemnica Ojca Pio", ma osobiste powody, by w nowej produkcji tym razem zmierzyć się z wielką postacią papieża Polaka. W 1981 roku jego ojciec poświęcił życie za Jana Pawła II. - Mam dług wdzięczności wobec waszego rodaka Karola Wojtyły - mówi w rozmowie z Jerzym Kowalskim.

Reklama

Jerzy Kowalski: Skąd pomysł na film o św. Janie Pawle II? Wydaje się, że tyle już o nim napisano, powiedziano…

José María Zavala, reżyser filmu: Mam dług wdzięczności wobec waszego rodaka Karola Wojtyły. Mój ojciec ofiarował za niego życie w dniu zamachu w 1981 roku, kiedy Ali Agca na Placu Św. Piotra oddał strzały do papieża. Tata, nie mówiąc nic nam, swojej rodzinie, poświęcił swoje życie za Jana Pawła II. Operowani byli tego samego dnia. Mój tata zmarł. Ojciec Święty przeżył i potem przesłał mojej matce list wraz z różańcem.

Film, mimo czasów epidemii, miał swoją premierę w Hiszpanii. Jak został przyjęty?

Reklama

Otrzymał on wspaniałe recenzje we wszystkich mediach w Hiszpanii, w radiu, telewizji, w prasie, w tygodnikach, w mediach zarówno tych lewicowych, jak i prawicowych. Doceniono go ze względu na jego wartość dokumentalną, na zaangażowanie, na fakt dotarcia do materiałów archiwalnych polskich komunistycznych służb bezpieczeństwa, przedstawienie dokumentów obrazujących, w jaki sposób prześladowano Karola Wojtyłę już od 1946 roku aż do samego pontyfikatu. Bardzo ważne jest też świadectwo kard. Stanisława Dziwisza, który przez ponad 30 lat był osobistym sekretarzem Ojca Świętego; Valentiny Alazraki, korespondentki Noticieros Televisa w Watykanie, która towarzyszyła Janowi Pawłowi II w podróżach apostolskich po świecie; ks. Sławomira Odera, postulatora jego procesu kanonizacyjnego; Shawna Carneya, prezesa i założyciela ruchu przeciw aborcji 40 Dni dla Życia. Film ma też wspaniałą, oryginalną ścieżkę dźwiękową, która raduje serce.

Co dla widza może być szczególnie ważne w filmie Wojtyła. Śledztwo?

Bardzo cenne są wypowiedzi osób przedstawionych z imienia i nazwiska, które przed kamerami dają świadectwo obecności i działania Karola Wojtyły w ich życiu poprzez wstawiennictwo i cudowne uzdrowienie niewytłumaczalne w świetle nauki czy nawrócenia po długich latach życia z dala od Boga.

Reklama

Zachęcam Państwa do obejrzenia w kinach filmu Wojtyła. Śledztwo. To dzieło, które dostarczy wielu emocji, a przede wszystkim wzruszy. Otrzymałem setki wiadomości od różnych osób, które już widziały go w Hiszpanii i są pod wielkim wrażeniem wybitnej postaci tego wielkiego świętego, wspaniałego orędownika na współczesne czasy. Niech Bóg Was błogosławi.

mat. prasowe

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite