Nasze projekty
Fot. Jagoda Kwiecień/ Instagram (jagoopeppermint)

Pismo Święte, w którym można notować i… rysować. Pierwsze wydanie Biblii do kreatywnego rozważania Słowa

Specjalne wydanie „Nowego Testamentu i Psalmów” zawiera szersze marginesy i grubsze kartki, na których można notować i… rysować. "Bible Journaling" to zaproszenie do twórczego spotkania z Biblią!

Reklama

W związku z coraz większą popularnością metody Bible Journaling i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników szukających takiego wydania, w którym można by kreatywnie rozważać słowo Boże, Edycja Świętego Pawła przygotowała zupełnie nową, zaskakującą odsłonę Pisma Świętego.

Bible Journaling jest kolejną propozycją sposobu czytania, interpretowania i rozważania treści Biblii. Wyróżnikami tej metody są twórczość, kreatywność i pomysłowość.

Co na to bibliści i teologowie?

Siostra Judyta Pudełko PDDM, doktor teologii biblijnej, doktor hab. w dziedzinie nauk teologicznych, podkreśla, że zapisywanie tego, co poznajemy i przeżywamy na modlitwie jest bardzo cennym doświadczeniem w życiu duchowym. W procesie lektury Słowo Boże stopniowo prowadzi nas do naszego życia. Wtedy pojawiają się pytania i doznania, które nas dotyczą. Możemy podkreślać poruszające nas słowa, zapisywać wiążące się z nimi myśli i refleksje. Słowo Boże staje się lustrem, w którym możemy się przejrzeć, ono „prześwietla” nasze życie, postawy. Kiedy w świetle słowa widzimy siebie i swoje życie, następuje etap meditatio (rozważanie). Notatki mogą tu dotyczyć tego, czego słowo Boże w nas dotyka i co odkrywa. Może być to oświecenie konkretnych sytuacji, w których obecnie się znajdujemy, czy nasze wewnętrzne poruszenia.

Reklama

Nie bójmy się notować na marginesie tej księgi naszych wzruszeń, które przeżywamy podczas jej czytania. Wystarczy notatka złożona z dwóch słów, z jednego słowa albo choćby tylko wykrzyknik, ów wymowny znak stwierdzający rosnącą temperaturę naszych uczuć. Nie bójmy się stawiać znaków zapytania przy tekście, którego nie rozumiemy. I wreszcie nie bójmy się podkreślić ołówkiem albo ujmować w nawiasach tych fragmentów, do których, ze względu na ich piękno wewnętrzne i kształt myśli, pragniemy wielokrotnie powracać.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jagoda Kwiecień | Bible Journaling 📝| Books 📚 (@jagoopeppermint)

Modlitwa Słowem Bożym nie musi być nudna!

Co mogłoby się wydarzyć w życiu duchowym, gdybym pozwolił sobie na większą spontaniczność i kreatywność w dialogu z Bogiem? Jak mogłaby wyglądać moja wiara i relacja z drugim człowiekiem, czy sposób podejścia do codziennych wyzwań, gdybym bardziej zechciał podążać za natchnieniami Ducha Świętego? – pyta br. dr Piotr Kwiatek OFMCap, doktor psychologii, autor książek z pogranicza wiary i psychologii.

Reklama

Twórcze podejście do sztuki, biznesu czy edukacji jest dla nas czymś oczywistym, ale twórczość w życiu duchowym czy kreatywność na modlitwie – już nie. Wiele osób może ulegać przeświadczeniu, że to zagrożenie dla dogmatów, moralności i zwyczajów – wskazuje.

Modlitwa nie musi być nudna, statyczna, formalistyczna, a teksty innych, tak zwane gotowce, nawet najpiękniejsze, nie muszą ograniczać naszego potencjału duchowego. Warto pamiętać, że modlitwy innych mają zadanie jedynie i aż obudzić w nas zapał, radość i pomysłowość, pomocne w ukierunkowywaniu na niepowtarzalną drogę spotkania z Jezusem.

5 kroków skutecznego „Bible journaling”

Wyobraźnia. Tylko ona może nas ograniczać, tworząc Bible journaling. Poza tym nie musimy kierować się żadnymi zasadami, specjalnymi regułami, nie ograniczają nas także jakiekolwiek ramy, których musimy się trzymać. To wszystko ma się w nas zadziać dzięki Duchowi Świętemu i dzięki temu, że nasze umysły i serca są otwarte na Słowo – wskazuje Jagoda Kwiecień, żona, mama dwójki dzieci, blogerka, bookstagrammerka, propagatorka metody Bible Journaling w Polsce. Podaje ona 5 wskazówek do skutecznego skutecznego rozważania Słowa za pomocą Bible journaling.

Reklama

1. Pomódl się. Poproś Boga w modlitwie, aby przemówił do ciebie przez Słowo, aby dał ci znak do przemyśleń, rozważań, by ten czas był dla ciebie ubogacający. Stwórz sobie do tego wygodne, ciche miejsce, zapal świecę, zaparz ulubioną herbatę. Bez modlitwy, skupienia, zatrzymania się ciężko jest otworzyć się na to, co Pan chce nam przekazać.

2. Otwórz. Jak mówi abp Grzegorz Ryś, najpierw trzeba otworzyć Biblię, później umysł… a także i serce! To najważniejsze otwarcia, których musimy dokonać, chcąc obcować ze słowem Bożym.

3. Przeczytaj. Przeczytaj wybrany fragment Pisma Świętego. Jeśli nic akurat nie przychodzi ci do głowy, możesz skorzystać z planu czytania Biblii, z czytania dziennego, wylosować cytat. Jak już się zdecydujesz, pamiętaj, że możesz posiłkować się w swoich rozważaniach dodatkowymi źródłami, które cię zainspirują, pomogą lepiej zrozumieć Słowo. Sięgnij do komentarza, który rozjaśni twoje spojrzenie.

4. Zanotuj. Zrób początkowe notatki, zaznaczaj słowa w tekście, które do ciebie trafiają, które są ważne. Może jakiś zwrot lub krótki fragment szczególnie zwraca twoją uwagę? Możesz także oznaczać swoje zapiski datą, by tworzyć w Biblii pewną historię, widzieć swój rozwój i postępy.

5. Twórz. Zamknij oczy i pomyśl o tym, co teraz przeczytałeś. Co widzisz? Spróbuj to zobrazować lub po prostu nadać temu pewną barwę. Niech twoje notatki będą kolorowe, pełne życia, ozdobione rysunkiem, taśmą, naklejkami. Stwórz dzieło, które odzwierciedli przesłanie wybranego fragmentu Biblii.

Sięgnij po nowe wydanie Pisma Świętego!

Nowa odsłona Pisma Świętego wydana przez Edycję Świętego Pawła zawiera teksty Pisma Świętego w nowym przekładzie z języków oryginalnych, opracowanym przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła (tzw. Biblia paulistów). Dodatkowo wydanie zawiera: metodę modlitwy słowem Bożym, odnośniki do ważniejszych tematów biblijnych, propozycję planu czytania Nowego Testamentu i Psalmów, skróty biblijne i przypisy na końcu każdej księgi.

Nowy Testament i Psalmy. Bible Journaling

Pierwsze polskie wydanie „Nowego Testamentu i Psalmów” do Bible journalingu, czyli kreatywnego rozważania Słowa Bożego. Bible journaling jest kolejną propozycją sposobu czytania, interpretowania i rozważania treści Biblii. Wyróżnikami tej metody mają być twórczość, kreatywność i pomysłowość.
KUP BIBLIĘ>>>

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę