Nasze projekty
Fot. Youtube/Langusta na plamie

Skąd wziąć entuzjazm do życia?

Dzisiejszy dzień określany jest jako "Blue Monday", czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Nie daj się zmęczeniu i znudzeniu i sprawdź rady o. Adama Szustaka, który wyjaśnia skąd wziąć entuzjazm do życia. Jego odpowiedź nie powinna nas zaskoczyć!

Reklama

Na wstępie o. Adam przyznaje, że wielu ludzi w rozmowach pyta go, skąd brać chęć do życia. Mówią, że są przytłoczeni cierpieniem, codziennością, trudnymi relacjami i nie mają siły z tym wszystkim się zmagać – przyznał dominikanin. Właśnie wtedy zadają pytanie: skąd brać taki chrześcijański entuzjazm?

Zdaniem o. Szustaka odpowiedź jest bardzo prosta. I zawarta już w źródłowym znaczeniu greckiego słowa „entuzjazm”, pochodzącego od słów „en Theos” oraz „ousia”. Dosłownie więc oznacza… istotę zanurzoną w Bogu. To by sugerowało, że prawdziwy entuzjazm może wziąć się tylko z jednego: totalnego, całkowitego zanurzenia serca w Bogu. Człowiek nie jest w stanie żyć entuzjastycznie, jeśli się nie zanurzy w Panu Bogu. (…) Nie możesz wykrzesać z siebie entuzjazmu! To słowo mówi, że ktoś kto jest na trwale zanurzony w Bogu, ten może mieć entuzjazm na stałe jako swoją istotę.

Czy to oznacza, że osoby nie wierzące nie mogą mieć w sobie entuzjazmu? Po ludzku, jesteśmy w stanie wytworzyć jakiś entuzjazm, ale uwaga – on jest strasznie krótkotrwały. Nie chodzi o to, że trwa tylko 5 minut, może nawet trwać pół roku. Takie jest moje doświadczenie. Entuzjazm, który nie wziął się z zanurzenia się w Bogu, nie jest długotrwały.

Reklama

Albo zanurzysz się w Bogu, czyli będziesz Go szukać, z Nim przebywać, słuchać, zanurzać się w Jego słowie, będziesz trwać Jego sakramentach, szukać Jego łaski, Pan Bóg stanie się treścią twojego życia albo nie będziesz mieć w sobie trwałego entuzjazmu. Tak, pojawią się takie albo inne fale radości, ekscytacji, ale to, że to nie jest trwałe, jest właśnie stąd.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę