Nasze projekty
Fot. Youtube/Langusta na plamie

Skąd wziąć entuzjazm do życia?

"Blue Monday", czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, w 2024 roku wypada w poniedziałek 15 stycznia. Nie daj się zmęczeniu i znudzeniu! Sprawdź rady o. Adama Szustaka, który wyjaśnia skąd wziąć entuzjazm do życia. Jego odpowiedź nie powinna nas zaskoczyć!

Reklama

O. Adam przyznaje, że wielu ludzi w rozmowach pyta go, skąd brać chęć do życia. Mówią, że są przytłoczeni cierpieniem, codziennością, trudnymi relacjami i nie mają siły z tym wszystkim się zmagać – przyznał dominikanin. Właśnie wtedy zadają pytanie: skąd brać taki chrześcijański entuzjazm?

ZOBACZ>>> Gdy chciała odebrać sobie życie, ratunek przyszedł z najmniej oczekiwanej strony. Bóg, wiara i depresja, czyli historia Aleksandry

Prawdziwy entuzjazm może się wziąć tylko z jednego

Zdaniem o. Szustaka odpowiedź jest bardzo prosta. I zawarta już w źródłowym znaczeniu greckiego słowa „entuzjazm”, pochodzącego od słów „en Theos” oraz „ousia”. Dosłownie więc oznacza… istotę zanurzoną w Bogu.

Reklama

To by sugerowało, że prawdziwy entuzjazm może wziąć się tylko z jednego: totalnego, całkowitego zanurzenia serca w Bogu. Człowiek nie jest w stanie żyć entuzjastycznie, jeśli się nie zanurzy w Panu Bogu. (…) Nie możesz wykrzesać z siebie entuzjazmu! To słowo mówi, że ktoś kto jest na trwale zanurzony w Bogu, ten może mieć entuzjazm na stałe jako swoją istotę.

CZYTAJ>>> Radość mimo cierpienia? S. Mary David udowadniała, że to możliwe! Poznaj jej rady

Czy entuzjazm może być długotrwały?

Czy to oznacza, że osoby nie wierzące nie mogą mieć w sobie entuzjazmu? Po ludzku, jesteśmy w stanie wytworzyć jakiś entuzjazm, ale uwaga – on jest strasznie krótkotrwały. Nie chodzi o to, że trwa tylko pięć minut, może nawet trwać pół roku. Takie jest moje doświadczenie. Entuzjazm, który nie wziął się z zanurzenia się w Bogu, nie jest długotrwały.

Reklama

Albo zanurzysz się w Bogu, czyli będziesz Go szukać, z Nim przebywać, słuchać, zanurzać się w Jego słowie, będziesz trwać Jego sakramentach, szukać Jego łaski, Pan Bóg stanie się treścią twojego życia albo nie będziesz mieć w sobie trwałego entuzjazmu. Tak, pojawią się takie albo inne fale radości, ekscytacji, ale to, że to nie jest trwałe, jest właśnie stąd.

Posłuchaj o. Adama Szustaka:

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę