Nasze projekty

„Wielu ludzi nie wyznaje Jezusa, ponieważ nie głosiliśmy Go konsekwentnie”

Podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty Papież Franciszek zwrócił uwagę na ewangeliczną historię o przekupieniu strażników, którzy pilnowali grobu. Ojciec Święty zauważył, że w tekście tym widzimy też wybór, przed jakim staje człowiek – między nadzieją zmartwychwstania Jezusa a nostalgią za grobem.

Wprowadzając w liturgię Ojciec Święty zaprosił do modlitwy za rządzących, naukowców, polityków, „którzy zaczęli studiować drogi wyjścia, to co będzie po pandemii, by znaleźli właściwą drogę, dla dobra ludzi i dla dobra narodów”.

W homilii papież nawiązał do dzisiejszej Ewangelii (Mt 28, 8-15), w której zmartwychwstały Jezus ukazał się niewiastom i kazał powiedzieć uczniom, by udali się do Galilei: tam Go zobaczą. Jednocześnie ewangelista mówi o przekupieniu przez kapłanów żołnierzy strzegących grobu, którym nakazali rozgłaszać, że uczniowie Jezusa przyszli w nocy i wykradli ciało Pana. Ojciec Święty zauważył, że w tekście tym widzimy też wybór, przed jakim staje człowiek – między nadzieją zmartwychwstania Jezusa a nostalgią za grobem.

Następnie Franciszek wskazał na problem, jakim dla arcykapłanów i uczonych w Prawie było zmartwychwstanie Jezusa oraz pusty grób. Stąd ich próba ukrycia tego faktu uciekając się do przekupienia strażników. Przypomniał, że zawsze: kiedy nie służymy Panu Bogu służymy pieniądzom, które stają się bożkiem. Zaznaczył, że mamy tu do czynienia z korupcją w najczystszej postaci, która jest drogą diabła.

Reklama

„Jeśli nie wyznajesz, że Jezus Chrystus jest Panem, pomyśl gdzie jest pieczęć twojego grobu, gdzie jest korupcja. To prawda, że wielu ludzi nie wyznaje Jezusa, ponieważ Go nie znają, ponieważ nie głosiliśmy Go konsekwentnie, a to jest nasza wina. Ale kiedy wobec oczywistości obiera się tę drogę a jest to droga diabła, jest to droga korupcji. Płacisz i milcz. Także dzisiaj w obliczu, jak ufamy bliskiego końca tej pandemii stajemy przed tą samą opcją: albo postawimy na życie, na zmartwychwstanie narodów, albo na bożka-pieniądza: powrót do grobowca głodu, niewolnictwa, wojen, fabryk broni, dzieci pozbawionych wykształcenia… tam jest grobowiec” – powiedział papież.

Na zakończenie swej homilii Ojciec Święty zachęcił: „Niech Pan, zarówno w naszym życiu osobistym, jak i społecznym, zawsze pomaga nam w wyborze przepowiadania: głoszenia, które jest horyzontem, zawsze otwarte; niech nas prowadzi do wyboru dobra ludzi. I byśmy nigdy nie wpadli do grobu bożka pieniędzy”.

Ojciec Święty podkreślił też rolę kobiet w głoszeniu Ewangelii: „Bóg zawsze zaczyna się od kobiet, zawsze. Otwierają drogi. One nie wątpią, wiedzą, czego dotykały. Widziały też pusty grób” – zaznaczył dodając, że uczniowie odnosili się do ich relacji z pewnym dystansem, ale upewnili się i wytrwale szli drogą wiary w zmartwychwstanie, którą Kościół podąża po dziś dzień.

Reklama

KAI, os

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę