Nasze projekty

„Prawdziwa władza to służba”. Anioł Pański z papieżem Franciszkiem

O tym, jak być dobrym robotnikiem w winnicy Pańskiej, mówił papież Franciszek podczas katechezy poprzedzającej niedzielną modlitwę Anioł Pański.

Nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mt 21, 33-43), zawierającego przypowieść o dzierżawcach winnicy, zauważył, że jej punktem kulminacyjnym jest chwila, gdy gospodarz postanawia wysłać swojego syna: robotnicy nie mają dla niego szacunku, wręcz przeciwnie, uważają, że usuwając go, mogą zagarnąć winnicę, a więc zabijają także jego, podobnie jak wysłane wcześniej sługi. Papież wyjaśnił, że obraz winnicy przedstawia lud, który Pan sobie wybrał i ukształtował z wielką troską; sługami wysłanymi przez gospodarza są prorocy, posłani przez Boga, a syn uosabia Jezusa. „I tak jak zostali odrzuceni prorocy, tak też Chrystus został odrzucony i zabity” – przypomniał Ojciec Święty.

 

Bóg czeka na plony swojej winnicy

Franciszek zaznaczył, że upomnienie płynące z dzisiejszej Ewangelii odnosi się do wszystkich czasów, także nam współczesnych. – Również dziś Bóg czeka na plony swojej winnicy. W każdym czasie ci, którzy mają jakąkolwiek władzę w Kościele mogą być kuszeni, żeby dążyć do osiągnięcia własnych korzyści. A Jezus mówi, że prawdziwą władzą jest podejmowanie służby. Władza jest służbą i jako taka musi być sprawowana dla dobra wszystkich i dla szerzenia Ewangelii. Smutne jest patrzeć, jak osoby posiadające w Kościele władzę, szukają własnych korzyści – podkreślał Ojciec Święty.

Reklama

Odnosząc się do drugiego czytania dzisiejszej liturgii Franciszek zaznaczył, że aby być dobrymi robotnikami w Winnicy Pańskiej, trzeba dążyć do tego, co jest prawdziwe, szlachetne, sprawiedliwe, czyste, miłe, czcigodne; co jest cnotą i zasługuje na pochwałę, „W ten sposób staniemy się Kościołem coraz bogatszym w owoce świętości, będziemy oddawali chwałę Ojcu, który kocha nas z nieskończoną czułością, Synowi, który stale daje nam zbawienie, Duchowi, który otwiera nasze serca i pobudza nas ku pełni dobra” – stwierdził Ojciec Święty. Na zakończenie zachęcił do odmawiania różańca.

Po zakończonej modlitwie papież nawiązał do podpisanej wczoraj encykliki „Fratelli tutti”, której tekst zostanie dziś opublikowany. – Na grobie św. Franciszka ofiarowałem tę encyklikę Bogu, stamtąd czerpałem inspirację do jej napisania, podobnie jak w przypadku „Laudato si”. Niech św. Franciszek towarzyszy nam w budowaniu braterstwa w Kościele, wśród wszystkich religii i wszystkich narodów – wezwał.

ZOBACZ TEŻ: Papież podpisał nową encyklikę

Reklama

ah, Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę