"Dzisiaj, 19 marca 2022 r., w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Franciszek ogłasza tekst Konstytucji Apostolskiej "Praedicate Evangelium" o Kurii Rzymskiej i jej służbie Kościołowi na świecie" - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dzisiaj, 19 marca 2022 r., w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Franciszek ogłasza tekst Konstytucji Apostolskiej „Praedicate Evangelium” o Kurii Rzymskiej i jej służbie Kościołowi na świecie – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Dokument wejdzie w życie 5 czerwca 2022 r. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego tym samym zastępując poprzednią wersję „Pastor Bonus”.
„Pastor Bonus” ogłoszona została przez papieża Jana Pawła II 28 czerwca 1988 r. Później modyfikowana przez papieży Benedykta i Franciszka.
Nowy ustrój Kurii Rzymskiej polega na tym, że w miejsce dotychczasowych kongregacji i rad utworzono 16 dykasterii. Są to w kolejności:
1. Dykasteria ds. Ewangelizacji
Przeczytaj również
2. Dykasteria ds. Nauki Wiary
3. Dykasteria ds. posługi charytatywnej
4. Dykasteria dla Kościołów Wschodnich
5. Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
6. Dykasteria do Spraw Świętych
7. Dykasteria ds. Biskupów
8. Dykasteria ds. Duchowieństwa
9. Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
10. Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia
11. Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan
12. Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego
13. Dykasteria ds. Kultury i Edukacji
14. Dykasteria ds. Służby Integralnego Rozwoju Człowieka
15. Dykasteria ds. Tekstów Prawnych
16. Dykasteria ds. Komunikacji
W nowej Konstytucji Apostolskiej uwzględniono także nowe instytucje ustanowione w okresie pontyfikatu Papieża Franciszka: Radę ds. Gospodarki, Sekretariat ds. Gospodarki, Administrację Dóbr Stolicy Apostolskiej, Biuro Audytora Generalnego, Komisja do spraw zastrzeżonych, Komitet ds. Inwestycyjnych.
W nowej konstytucji zaznaczono, między innymi, że każda instytucja kurialna wypełnia swoją misję na mocy władzy otrzymanej od Papieża, w którego imieniu działa z władz delegowaną, wykonując swój munus primaziale. Z tego powodu każdy wierny może przewodniczyć Dykasterii lub Organowi, biorąc pod uwagę jego szczególne kompetencje, uprawnienia do zarządzania i pełnioną funkcję.
pa, KAI/Stacja7