Papież reformuje Kurię Rzymską. Ogłosił nową Konstytucję Apostolską

"Dzisiaj, 19 marca 2022 r., w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Franciszek ogłasza tekst Konstytucji Apostolskiej "Praedicate Evangelium" o Kurii Rzymskiej i jej służbie Kościołowi na świecie" - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

fot. Simone Savoldi/Unsplash

Dzisiaj, 19 marca 2022 r., w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Franciszek ogłasza tekst Konstytucji Apostolskiej „Praedicate Evangelium” o Kurii Rzymskiej i jej służbie Kościołowi na świecie – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Dokument wejdzie w życie 5 czerwca 2022 r. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego tym samym zastępując poprzednią wersję „Pastor Bonus”.

„Pastor Bonus” ogłoszona została przez papieża Jana Pawła II 28 czerwca 1988 r. Później modyfikowana przez papieży Benedykta i Franciszka.

Reklama

Nowy ustrój Kurii Rzymskiej polega na tym, że w miejsce dotychczasowych kongregacji i rad utworzono 16 dykasterii. Są to w kolejności:

1. Dykasteria ds. Ewangelizacji

2. Dykasteria ds. Nauki Wiary

Reklama

3. Dykasteria ds. posługi charytatywnej

4. Dykasteria dla Kościołów Wschodnich

5. Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Reklama

6. Dykasteria do Spraw Świętych

7. Dykasteria ds. Biskupów

8. Dykasteria ds. Duchowieństwa

9. Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

10. Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia

11. Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan

12. Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego

13. Dykasteria ds. Kultury i Edukacji

14. Dykasteria ds. Służby Integralnego Rozwoju Człowieka

15. Dykasteria ds. Tekstów Prawnych

16. Dykasteria ds. Komunikacji

W nowej Konstytucji Apostolskiej uwzględniono także nowe instytucje ustanowione w okresie pontyfikatu Papieża Franciszka: Radę ds. Gospodarki, Sekretariat ds. Gospodarki, Administrację Dóbr Stolicy Apostolskiej, Biuro Audytora Generalnego, Komisja do spraw zastrzeżonych, Komitet ds. Inwestycyjnych.

W nowej konstytucji zaznaczono, między innymi, że każda instytucja kurialna wypełnia swoją misję na mocy władzy otrzymanej od Papieża, w którego imieniu działa z władz delegowaną, wykonując swój munus primaziale. Z tego powodu każdy wierny może przewodniczyć Dykasterii lub Organowi, biorąc pod uwagę jego szczególne kompetencje, uprawnienia do zarządzania i pełnioną funkcję.

pa, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę