Nasze projekty

Zamach na kościół katolicki w Nigerii. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Według lokalnych mediów, co najmniej 50 osób zginęło w zamachu na kościół katolicki na południowym zachodzie Nigerii. Do ataku doszło w niedzielę, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. "Modlę się za ofiary tego ataku, boleśnie doświadczone podczas mszy świętej" - przekazał papież Franciszek, cytowany przez jedną z agencji informacyjnych.

fot. DDP/unsplash.com

Według relacji świadków, uzbrojeni napastnicy wpadli do kościoła katolickiego świętego Franciszka w stanie Ondo podczas niedzielnej Mszy św. Strzelali do zgromadzonych oraz zdetonowali ładunki wybuchowe.

Lekarz z miejscowego szpitala w mieście Owo przekazał doniesienia o co najmniej 50 ofiarach śmiertelnych. Jednak liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ niektóre ciężko ranne osoby zostały przewiezione do szpitala. Jak donoszą media, niektóre z ofiar zmarły w drodze do szpitala. Jak na razie tożsamość sprawców oraz motywy zbrodni nie są znane.

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari potępił zamach, komentując, że tylko osoby „z piekła” mogły dokonać tak „podłego czynu”. „Bez względu na wszystko, ten kraj nigdy nie ulegnie złym i niegodziwym ludziom” – napisał prezydent.

Reklama

„Tożsamość napastników jest nadal nieznana”

Ks. Augustine Ikwu, dyrektor ds. komunikacji diecezji Ondo, na której to terenie doszło do zamachu, podkreślił w swoim oświadczeniu, że wbrew doniesieniom w mediach społecznościowych żaden ksiądz ani wierny nie został uprowadzony. Wszyscy księża są zdrowi i bezpieczni – powiedział. Biskup Ondo, Jude Ayodeji Arogundade wezwał lokalną społeczność do zachowania spokoju, poszanowania prawa i do modlitwy oraz o powrót pokoju i normalności stanu i całego kraju.

„Tożsamość napastników jest nadal nieznana, a społeczność jest zdruzgotana” – czytamy w oświadczeniu. Do odwołania rozmieszczono w mieście i okolicach siły bezpieczeństwa, aby utrzymać sytuację pod kontrolą. „W tym momencie historii naszego drogiego kraju, Nigerii potrzebna jest interwencja Boga, aby przywrócić pokój i spokój” – stwierdził bp Arogundade i wezwał do modlitwy za „dobrych ludzi z Owo i całego stanu”. „Zwracamy się do Boga, aby pocieszył rodziny tych, którzy stracili życie w tym strasznym wydarzeniu” – czytamy w komunikacie.

Ciągła przemoc i prześladowania chrześcijan w Nigerii

Południowo-zachodni stan Nigerii, gdzie doszło do krwawego ataku, był do tej pory jednym z najspokojniejszych obszarów w kraju, którym wstrząsały liczne akty przemocy.

Reklama

Przemoc i prześladowania chrześcijan, którzy stanowią blisko połowę populacji Nigerii (ok. 98 mln), są w tym kraju na porządku dziennym. W ostatnim czasie doszło do serii porwań i brutalnych ataków na wspólnoty i instytucje chrześcijańskie, m.in. zmarł uprowadzony w kwietniu ks. Joseph Aketeh Bako. Głównymi odpowiedzialnymi są dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP), Boko Haram oraz pasterze Fulani.

pa, KAI, pap, tvn24.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę