Nasze projekty

Wyjątkowe znalezisko. Co odkryli naukowcy w kościele Świętej Trójcy?

Hiszpańscy naukowcy przypuszczają, że odnaleźli szczątki Miguela de Cervantesa. Po roku badań prowadzonych w kościele Świętej Trójcy, w Madrycie - miejscu spoczynku pisarza - nie wykluczyli, że część znalezionych w krypcie kości należy do autora Don Kichota.

Podczas konferencji prasowej przyznali, że najlepszym potwierdzeniem znaleziska byłyby badania DNA, których ze względu na stan kości nie można przeprowadzić.
 

Od stycznia archeolodzy i antropolodzy pracowali w krypcie kościoła Świętej Trójcy. Przebadali 36 grobów i wskazali na ten, w którym – ich zdaniem – spoczywa Cervantes. W grobie złożono jednak szczątki kilku osób.
 

„Badania archeologiczne potwierdziły, że grób pochodzi z XVII wieku. Znaleźliśmy wiele zbieżności, ale nie mamy pewności, jaką dałby nam test DNA” – przyznał uczestniczący w pracach Francisco Jose Martin.
 

Reklama

Autor Don Kichota zmarł w wieku 69 lat. Tuż przed śmercią skarżył się, że zostało mu tylko 6 zębów. Do tego miał garbaty nos, problemy z kręgosłupem, zniekształconą lewą rękę i poranione żebra. Antropolodzy wydzielili 32 kości, które miałyby należeć do Cervantesa. Jednak żadna z nich nie potwierdza charakterystycznej anatomii pisarza.


Informacyjna Agencja Radiowa/Ewa Wysocka-Barcelona/jj

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę