Nasze projekty

Młodzi pielgrzymują do św. Jakuba. Rozpoczęła się Europejska Pielgrzymka Młodzieży

W Santiago de Compostela rozpoczęła się wczoraj Europejska Pielgrzymka Młodzieży. Przebiega ona pod hasłem „Młody człowieku, wstań i bądź świadkiem. Apostoł Jakub czeka na ciebie”. Bierze w niej udział ok. 12 tys. pielgrzymów – najwięcej z Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

fot. parroquiamadridejos/cathopic.com

Młodzi pielgrzymi już od środowego świtu wypełnili Plac Obradoiro śpiewem i radosnym gwarem. Weszliśmy na plac z łzami w oczach. Na szlaku niektórzy chcieli się wycofać z powodu zmęczenia, ale znaleźli wsparcie i pomoc. Na widok placu i katedry ogarnęło nas wielkie wzruszenie – mówi Emilia z Badajoz. Kilka dni na Szlaku św. Jakuba było „prawdziwą drogą wewnętrznego nawrócenia i wezwaniem do większego zaangażowania zgodnie z hasłem ‘wstań, świat cię potrzebuje’”. Radość panuje wśród pielgrzymów z hiszpańskich diecezji, członków ruchów kościelnych oraz grup przybyłym z kraju i z zagranicy. Zgodnie z tradycją każdy chce „wziąć w ramiona” Apostoła Jakuba.

Blisko 700 różnych spotkań dla młodych

Przez najbliższe dni młodzież weźmie udział w programie, który przewiduje aż 700 różnego rodzaju spotkań. Chcemy podjąć to, o czym mówili nam młodzi podczas synodu o młodzieży: Kościół powinien bardziej jej słuchać. Stąd poranki będą poświęcone dzieleniu się i celebracji w 20 kościołach w mieście. Ponadto mamy Agorę Europejskiej Pielgrzymki Młodzieży: ponad sto instytucji będzie miało przestrzeń na dialog z młodymi – mówi ks. Raúl Tinajero z episkopatu Hiszpanii. Drugim ważnym elementem będzie rozeznanie powołania.

Młodzi pytają się o to, kim chcą być w przyszłości, a wiemy, że dzisiejszy świat jest skomplikowany. Dlatego zorganizowaliśmy ‘Portyk Powołania’, czyli przestrzeń, gdzie młodzi będą mogli znaleźć radę – dodaje. Trzecim ważnym aspektem jest komunikacja. Młodzież chce Kościoła bardziej nowoczesnego, a tutaj istotna jest komunikacja. Chcemy, aby muzyka była elementem integrującym i będzie bardzo obecna podczas tej pielgrzymki – podkreśla ks. Raúl Tinajero.

Reklama

O sprawny przebieg spotkania w Santiago de Composteli dba ponad czterystu wolontariuszy z różnych diecezji hiszpańskiej Galicji.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę