Nasze projekty

W madryckiej katedrze otwarto kaplicę św. Jana Pawła II. „Nauczył nas jak kochać według miary Bożej miłości”

W ramach obchodów 40. rocznicy pierwszej podróży apostolskiej Jana Pawła II do Hiszpanii w katedrze Almudena w Madrycie została otwarta kaplica poświęcona polskiemu papieżowi.

Fot. Wikipedia

Uroczystej mszy przewodniczył kard. Carlos Osoro, a wzięli w niej udział m. in. minister Piotr Wawrzyk, ambasador Anna Sroka oraz licznie przybyła Polonia.

Kard. Osoro przypomniał w homilii, że Jan Paweł II konsekrował madrycką katedrę w 1993 r. W nowej kaplicy będziemy mogli się modlić, spowiadać i doświadczyć spotkania z człowiekiem, który umiłował wszystkich ludzi bez względu na konsekwencje, bronił ich, bronił godności ludzkiej istoty. To człowiek, który wyszedł z waszej ziemi, drodzy bracia Polacy. Stał się prorokiem w świecie i nauczył nas jak kochać według miary Bożej miłości… Jan Paweł II wszędzie starał się pokazać i podarować Bożą miłość. Miłość zawsze zwycięża – podkreślił kard. Osoro. Hiszpański purpurat złożył także życzenia Polakom z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości.

Nowa kaplica podkreśla najważniejsze aspekty z życia i duchowości Jana Pawła II. Ma charakter pielgrzymkowy i pokutny. Z jednej strony przypomina o licznych podróżach papieża, z drugiej każdy “pielgrzymując” wokół kaplicy, może zobaczyć zdjęcia z ważnych spotkań Jana Pawła II, usiąść na ławce przypominającej łódź, która jest symbolem Kościoła prowadzonego przez światło Chrystusa, wyspowiadać się i z nowymi siłami głosić Jego Ewangelię. Drewno cyprysowe, z którego została wykonana kaplica przypomina o umiłowaniu przyrody przez polskiego papieża.

Reklama

To pierwsza katedra z kaplicą św. Jana Pawła II

Z okazji otwarcia kaplicy Instytut Kultury Polskiej w Madrycie przygotował wystawę “Papież dialogu” oraz koncert “Unum cor et anima una”, na który tłumnie przybyli mieszkańcy Madrytu i okolic. W katedrze zabrzmiały utwory Wojciecha Kilara oraz Romualda Twardowskiego. W hołdzie Janowi Pawłowi II prof. Twardowski podarował “Arię na wiolonczelę”, która po raz pierwszy została wykonana w madryckiej katedrze.

Almudena jest pierwszą stołeczną katedrą na świecie, która może poszczycić się kaplicą Jana Pawła II.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę