Nasze projekty

W zeszłym roku w Hiszpanii dokonano prawie 300 eutanazji. Najwięcej w Katalonii

W 2022 roku na terenie Hiszpanii przeprowadzono 295 eutanazji, z czego najwięcej – 91 we wspólnocie autonomicznej Katalonii, na północnym wschodzie kraju.

fot. Alberto Biscalchin / Flickr / CC BY-SA

Szacunki dotyczące zalegalizowanej w 2021 r. eutanazji przedstawiło w czwartek stowarzyszenie Prawo do Godnej Śmierci (DMD). Podczas zorganizowanej w Madrycie konferencji prasowej kierownictwo hiszpańskiej organizacji wyjaśniło, że od czerwca 2021 roku, kiedy zalegalizowano eutanazję w Hiszpanii, poddało się jej 370 obywateli.

Czwartkowa prezentacja danych DMD dotyczących eutanazji zbiegła się w czasie z oświadczeniem władz hiszpańskiego oddziału papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), które uznały legalizację eutanazji za przejaw dyskryminacji praw chrześcijan w Hiszpanii.

ZOBACZ TEŻ: Skradziono pektorał Benedykta XVI. Podarował go rodzinnej parafii po rezygnacji

Reklama

W marcu Trybunał Konstytucyjny tego kraju orzekł, że przepisy o eutanazji są zgodne z ustawą zasadniczą. Ustosunkował się tym samym do wniosku o zbadanie ustawy legalizującej eutanazję z konstytucją, złożonego w 2021 r. przez władze partii Vox. Napisały one w dokumencie, że nowe prawo „jest skrajnie niekonstytucyjne”, gdyż narusza „podstawowe prawo do życia”.

Do eutanazji przystąpić może w Hiszpanii osoba nieuleczalnie chora. Przed poddaniem się jej prawo nakazuje przeprowadzenie przez wnioskującego szeregu konsultacji lekarskich, aby wykluczyć pomyłkę medyczną lub przypadek zmuszania pacjenta do tzw. śmierci wspomaganej.

PRZECZYTAJ: Franciszek nadal odczuwa skutki narkozy. Nie odczytał przemówienia

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę