Nasze projekty

Symbole rosyjskiej inwazji na Ukrainę na barcelońskiej katedrze. Policja wszczęła śledztwo

Policja hiszpańska wszczęła śledztwo w sprawie licznych symboli rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jakie w połowie września pojawiły się na wielu budynkach w Katalonii, w tym na fasadzie katedry w Barcelonie.

fot. CC BY 2.0/wikipedia.org/NEXTA/Twitter.com

Inspektorzy potwierdzili, że litery “Z”, uznawane za symbol wojny na Ukrainie, zostały namalowane na kilku innych obiektach w stolicy Katalonii, w tym na budynkach instytucji charytatywnych związanych z Kościołem. Znalazł się on między innymi na ścianie katedry św. Eulalii oraz budynku ośródka, który pomaga uchodźcom z Ukrainy.

Jak dotąd policji udało się udokumentować osiem miejsc, w których pojawiła się ten namalowany sprayem symbol. Prawdopodobnie za wszystkimi stoi ta sama grupa lub osoba, ponieważ w większości miejsc użyto farby o takim samym kolorze.

Reklama

Od początku wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego do Hiszpanii napływają ukraińscy uchodźcy wojenni. Szacuje się, że dotychczas przybyło tam ich ponad 125 tys., w tym 87 tys. w wieku produkcyjnym. Ministerstwo przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji, ocenia, że jak na razie pracę w Hiszpanii podjęło blisko 12,9 tys. obywateli Ukrainy, przybyłych tam po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

21 września w Kongresie Deputowanych – niższej izbie parlamentu hiszpańskiego – szefowa ministerstwa obrony narodowej Margarida Robles potwierdziła, że Madryt w dalszym ciągu będzie popierać materialnie i wojskowo broniącą się przed rosyjskim najeźdźcą Ukrainę. Zaznaczyła jednak, że w związku z koniecznością zachowania bezpieczeństwa rząd Hiszpanii Pedro Sancheza nie będzie już informował miejscowych deputowanych i senatorów o szczegółach pomocy dla Kijowa.

Reklama

KAI, wiadomosci.wp.pl, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę