Nasze projekty

Kanada: 751 bezimiennych grobów przy byłej szkole przymusowej dla Indian

Na cmentarzu przy byłej szkole przymusowej dla Indian w Marieval w prowincji Saskatchewan odnaleziono 751 nieoznaczonych grobów. Kanadyjscy biskupi zapewnili, że są gotowi do współpracy z władzami w celu wyjaśnienia tej sprawy.

Cathopic.com

Odnalezione szczątki nie zostały pochowane w zbiorowym grobie, ale w oddzielnych mogiłach, które pozbawiono nagrobków. Cadmus Delorme, szef Indian Cowessess powiedział, że nie wiadomo czyje szczątki znajdują się w grobach, ale społeczność chce identyfikacji i upamiętnienia tych osób.

Biskupi gotowi do współpracy z władzami

Do odnalezienia bezimiennych grobów odniósł się również przewodniczący Episkopatu Kanady. „Z głębokim smutkiem i przykrością przeczytałem o miejscach pochówku na terenie byłej indiańskiej szkoły rezydencjalnej w Cowessess” – napisał na Twitterze abp Richard Gagnon.

Podkreślił, że biskupi popierają dochodzenie prowadzone w tej sprawie oraz są gotowi do współpracy z władzami. „Biskupi pragną towarzyszyć ludom tubylczym i ich wspólnotom poprzez słuchanie i aktywną współpracę w poszukiwaniu rozwiązań” – napisał arcybiskup archidiecezji Winnipeg.

Reklama

215 szczątków odnaleziono w maju

Przypomnijmy, że pod koniec maja poinformowano o odnalezieniu szczątków 215 dzieci na terenie byłej szkoły rezydencyjnej dla Indian Kamloops Indian Residential School. Do wstrząsającego odkrycia odniósł się wówczas papież Franciszek.

Przyłączam się do biskupów kanadyjskich i całego Kościoła katolickiego w Kanadzie w wyrazach współczucia dla społeczeństwa kanadyjskiego, zbulwersowanego szokującą wiadomością. To smutne odkrycie jeszcze bardziej zwiększa naszą świadomość bólu i cierpienia czasów minionych – powiedział.

Dokładna liczba zgonów pozostaje nieznana

Szkoły rezydencjalne działały w Kanadzie w latach 1831-1996 i były prowadzone przez wiele wyznań chrześcijańskich w imieniu rządu. Taki system został stworzony w celu usunięcia rdzennych dzieci spod wpływu ich własnej kultury i włączenia w dominującą kulturę kanadyjską.

Reklama

W ciągu ponad stuletniego jego istnienia w całym kraju około 30 procent dzieci tubylczych (około 150 000) zostało umieszczonych w szkołach z internatem. Liczba zgonów związanych ze szkołą pozostaje nieznana ze względu na niepełne dane historyczne, chociaż szacunki wahają się od 3200 do ponad 6000.

Szkoły celowo były zlokalizowane w znacznych odległościach od społeczności tubylczych, aby zminimalizować kontakt między rodzinami a ich dziećmi. Ostatnia szkoła z internatem, Gordon’s Indian Residential School w Punnichy, Saskatchewan, została zamknięta w 1996 roku. Szkoły te miały na celu wyeliminowanie języka i kultury rdzennej i zastąpienie ich językiem angielskim oraz wiarą chrześcijańską.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę