Lider Pierwszych Narodów: to, co robi papież wymaga odwagi i pokory

"My też musimy zrobić krok w kierunku przebaczenia. Dla niektórych jest on bardzo trudny. Inni już to zrobili i to prawdopodobnie przed wielu laty. Ale ten krok jest niezbędny" - mówi Phil Fontaine, który przez lata stał na czele kanadyjskiego Zgromadzenia Pierwszych Narodów

fot. Vatican News/YouTube (print screen)

Phil Fontaine w kwietniu rozmawiał z papieżem w Watykanie, a dziś uczestniczy w mszy świętej na stadionie w Edmonton.

Podkreśla on, że papież prosząc o przebaczenie przekazuje teraz inicjatywę ludom tubylczym. To oni muszą zrobić krok w kierunku przebaczenia, aby odzyskać pokój. Jego zdaniem dla rdzennych mieszkańców Kanady są to chwile historyczne.

To coś naprawdę wyjątkowego. Dzień historyczny. Nie na co dzień jedna z najbardziej wpływowych osobistości publicznych przybywa na spotkanie ze wspólnotą absolwentów dawnych szkół rezydencjalnych, ofiar i ich rodzin. Fakt, że staje przed z nimi w uniżeniu i prosi o przebaczenie, wymaga od niego wiele odwagi i pokory. Są to wyjątkowe chwile – mówi Fontaine.

Reklama
Reklama

Jego zdaniem „teraz każdy z osobna będzie się musiał do tego ustosunkować”. Niektórzy powiedzą: tak, przyjmuję przeprosiny. Inni powiedzą: to nie wystarczy. Jeszcze inni powiedzą, że te przeprosiny w ogóle nie były potrzebne. Ważne jest, abyśmy byli świadomi, że uzdrowienie i pojednanie najlepiej można osiągnąć przez przebaczenie. A teraz mamy tu przed sobą Ojca Świętego, który prosi nas właśnie o nie. My też musimy zrobić krok w kierunku przebaczenia. Dla niektórych jest on bardzo trudny. Inni już to zrobili i to prawdopodobnie przed wielu laty. Ale ten krok jest niezbędny, aby ci ludzie mogli pójść naprzód w procesie uzdrowienia i pojednania, aby oni sami mogli odzyskać pokój, aby mogli pozbyć się tego jarzma, jakim jest straszliwa tragedia szkół rezydencjalnych – dodaje Fontaine.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę