Nasze projekty

Papież o odkryciu szczątków 215 dzieci w Kanadzie: Należy odwrócić się od modelu kolonizatorskiego

"Te trudne wydarzenia są silnym wezwaniem dla wszystkich, aby odwrócić się od modelu kolonizatorskiego - a także dzisiejszych kolonizacji ideologicznych - i iść ramię w ramię w dialogu, wzajemnym szacunku i uznaniu praw i wartości kulturowych wszystkich córek i synów Kanady" - wezwał papież Franciszek.

FOT. Benhur Arcayan/WIkipedia

Po odkryciu szczątków 215 dzieci z byłej szkoły dla rdzennych uczniów prowadzonej przez Kościół katolicki, wielu Kanadyjczyków wezwało papieża do złożenia oficjalnych przeprosin za rolę Kościoła katolickiego w szkołach rezydencjalnych, które działały w latach 1831-1996 i były prowadzone przez wiele wyznań chrześcijańskich w imieniu rządu. Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w piątek, 4 czerwca że Kościół katolicki musi wziąć odpowiedzialność za swoją rolę w prowadzeniu wielu z tych szkół.

System szkół rezydencyjnych siłą oddzielił około 150 tys. dzieci od ich domów. Wiele z nich było poddawanych nadużyciom, gwałtom i niedożywieniu. Placówki te były prowadzone przez rząd i różne kościoły chrześcijańskie, a ich deklarowanym celem było zasymilowanie dzieci tubylczych.

Odkrycie w zeszłym miesiącu szczątków dzieci w Kamloops Indian Residential School w Kolumbii Brytyjskiej, która została zamknięta w 1978 roku, ponownie otworzyło stare rany i podsyca oburzenie w Kanadzie z powodu braku informacji i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.

Reklama

Papież Franciszek po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie, odniósł się do tej szokującej informacji.

Z bólem śledzę doniesienia z Kanady o okropnym odkryciu szczątków dwustu piętnaściorga dzieci, uczniów Kamloops Indian Residential School w prowincji Kolumbia Brytyjska. Przyłączam się do biskupów kanadyjskich i całego Kościoła katolickiego w Kanadzie w wyrazach współczucia dla społeczeństwa kanadyjskiego, zbulwersowanego szokującą wiadomością. To smutne odkrycie jeszcze bardziej zwiększa naszą świadomość bólu i cierpienia czasów minionych. Władze polityczne i religijne Kanady będą nadal z determinacją współpracować, aby rzucić światło na to smutne wydarzenie i pokornie zaangażować się w drogę pojednania i uzdrowienia. Te trudne wydarzenia są silnym wezwaniem dla wszystkich, aby odwrócić się od modelu kolonizatorskiego – a także dzisiejszych kolonizacji ideologicznych – i iść ramię w ramię w dialogu, wzajemnym szacunku i uznaniu praw i wartości kulturowych wszystkich córek i synów Kanady. Polecamy Panu dusze wszystkich dzieci, które zmarły w kanadyjskich szkołach z internatem i modlimy się za pogrążone w żałobie kanadyjskie rodziny i wspólnoty tubylcze – mówił papież.

W sobotę papież spotkał się także z obydwoma kanadyjskimi kardynałami mieszkającymi w Wiecznym Mieście. Papież spotkał się osobno z kardynałem Michaelem Czernym i kardynałem Marc Ouellet’em.

Reklama

Spotkania z kard. Ouelletem miały charakter rutynowy i dotyczyły spraw związanych z kierowaną przez niego Kongregacją ds. Biskupów. Kard. Czerny, ekspert Watykanu ds. migrantów i uchodźców, nie ma regularnego cotygodniowego spotkania z papieżem. Urodził się w Czechach, a gdy miał dwa lata jego rodzina wyemigrowała do Montrealu. Podobnie jak Franciszek jest członkiem Towarzystwa Jezusowego.

Stolica Apostolska, zgodnie ze zwyczajem nie podała kwestii omawianych podczas obydwu audiencji, ale zdaniem Philipa Pullelli z agencji Reutarsa byłoby bardzo niezwykłe, gdyby nie poruszono tematu ostatnich wydarzeń w Kanadzie.

Reklama

KAI, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę