Nasze projekty

Holandia legalizuje eutanazję dla dzieci do 12 lat. Wymagana będzie zgoda lekarza i rodziców

Hugo de Jonge, chadecki minister zdrowia ogłosił w ubiegły wtorek, że większość parlamentarna uzgodniła rozciągnięcie eutanazji również na dzieci w wieku od roku do 12 lat. Do tej pory dzieci w tej kategorii wiekowej były wyłączone z eutanazji.

fot. Bret Kavanaugh / Unsplash

W Holandii eutanazja jest praktykowana od 2002 r. Jej zasięg stale wzrasta z kolejnymi zmianami liberalizującymi prawo. W 2019 r. uśmiercono tą drogą 6361 osób, co stanowi 4 proc. wszystkich zgonów. 91 proc. pacjentów cierpiało na nieuleczalne choroby. Pozostali zdecydowali się na eutanazję z powodu poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja.

CZYTAJ: Kościół nie zgadza się na eutanazję. Nowy list Kongregacji Nauki Wiary

Obecnie rząd holenderski zatwierdził plan legalizacji eutanazji dla nieuleczalnie chorych dzieci w wieku od 1 do 12 lat. We wtorek minister zdrowia Hugo de Jonge powiedział, że zmiana przepisów uchroni niektóre dzieci przed „beznadziejnym i nieznośnym cierpieniem”. Do przeprowadzenia eutanazji wymagana będzie zgoda rodziców i dwóch lekarzy. Zmiana ta ma zostać wdrożona w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Reklama
Reklama

Do tej pory w Holandii legalna była eutanazja dla dzieci powyżej 12. roku życia a także dla niemowląt. Jak powiedział de Jonge, badania ekspertów wykazały, że wśród lekarzy i rodziców pojawia się potrzeba możliwości zakończenia życia dzieci, które „cierpią beznadziejnie i nieznośnie i umrą w dającej się przewidzieć przyszłości”.

Pierwszym krajem, który zezwolił na dobrowolną eutanazję dzieci, które są śmiertelnie chore i odczuwają silny ból oraz mają zgodę rodziców była Belgia. Niedługo po niej tę samą zasadę wprowadziła dla dzieci w wieku powyżej 12 lat Holandia.

ZOBACZ TAKŻE: Włochy: Tabletka aborcyjna bez recepty dostępna dla niepełnoletnich

Reklama
Reklama

os, KAI, bbc.com/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę