Nasze projekty

Gwardia Szwajcarska nie zostanie rozwiązana

Istnienie papieskiej Gwardii Szwajcarskiej w żadnym wypadku nie jest zagrożone - zapewnił o tym jej nowy komendant Christoph Graf. "Papież Franciszek jest bardzo zainteresowany korpusem i w najmniejszym stopniu nie myśli o jego rozwiązaniu" - powiedział Graf w rozmowie z Radiem Watykańskim

Po ustąpieniu 31 stycznia dotychczasowego komendanta tej formacji, Daniela Anriga media spekulowały, czy aby Franciszek nie zamierza jej rozwiązać.

W rozmowie z papieską rozgłośnią Graf podziękował papieżowi za okazane mu zaufanie. "Mogę powiedzieć, że jestem dumny i szczęśliwy, że mogę mu służyć jako gwardzista" – zaznaczył nowy komendant. Swojemu poprzednikowi na tym stanowisku okazał wielkie uznanie. Przypomniał, że Anrig w czasie sprawowania przez ostanie 6 lat funkcji komendanta wprowadził istotne zmiany m. in. w sposobach rekrutacji i szkoleniu gwardzistów.

Nowy komendant Gwardii, która od 1506 r. dba o bezpieczeństwo papieży powiedział, że jego nominacja została z radością przyjęta przez kolegów. W swoim przemówieniu po otrzymaniu nominacji powiedział, że "tylko we wspólnej modlitwie i ufności w Pana naszego Jezusa Chrystusa, papieska Gwardia Szwajcarska może zapewnić sobie dobrą przyszłość".

Reklama

Christoph Graf wstąpił do tej jednostki w 1987 r. Był instruktorem rekrutów. Od 2010 r. był zastępcą komendanta. Pochodzi z Sionu w kantonie Valais, a jego językiem ojczystym jest francuski. Płk. Graf jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Korpus Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej służy biskupom Rzymu od 1506 roku. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, po odbyciu w swoim kraju służby wojskowej. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 roku. W obronie Klemensa VII (1523-34) zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy.

Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat.

Reklama

tom, ts (KAI/RV) / Watykan

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę