Nasze projekty

Dziś Światowy Dzień Uchodźcy

20 czerwca obchodzony jest ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Uchodźcy. W wielu krajach na świecie odbywają się tego dnia uroczystości, wydarzenia kulturalne, szkolenia, konferencje oraz programy dla rodzin i dzieci, mające na celu przybliżenie potrzeb uchodźców.

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Data święta nie jest przypadkowa. W 2001 r. na świecie przypadała 50. rocznica uchwalenia Konwencji na temat Statusu Uchodźców. Jednocześnie Organizacja Jedności Afrykańskiej poparła inicjatywę, by Dzień Uchodźcy przypadał w tym samym dniu, co Dzień Uchodźców Afrykańskich, czyli 20 czerwca.

O uchodźcach często przypomina w swoich przemówieniach Papież Franciszek. Podkreśla wypływający z Ewangelii obowiązek każdego chrześcijanina pomocy wszystkim osobom w potrzebie, także tym zmuszonym do ucieczki ze swoich krajów ze względu na wojnę i prześladowania. W dokumencie im poświęconym napisał on, że „migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia”. W dzisiejszym wpisie na Twitterze Papież Franciszek zachęcił z okazji tego dnia, aby w każdym uchodźcy dostrzec Chrystusa.

Reklama
Sekretarz generalny Caritas Internationalis nagrał wideoprzesłanie, w którym podkreśla, że uchodźcy nie są najeźdźcami, którzy złośliwie starają się zakłócić nasz spokój, ale ofiarami niesprawiedliwych systemów. – Są osobami ludzkimi, mającymi swoją godność, wartość i prawa. Obowiązkiem nas wszystkich jest przyjęcie ich z otwartymi ramionami i zapewnienie im godnego życia – powiedział Aloysius John.

Jego zdaniem należy wykorzystać globalną solidarność, która pojawiła się w reakcji na pandemię koronawirusa, aby poprawić los uchodźców. – Może dzięki temu, co nas spotkało, uda nam się dostrzec w nich ofiary przemocy, strachu, a przede wszystkim niesprawiedliwych rządów. Zostali oni zmuszeni do opuszczenia swoich domów, aby wyruszyć w nieznane, gdzie będą musieli stawić czoła trudom, bólowi, udręce i traumie. Rok 2020 musi doprowadzić nas do nowego sposobu reagowania na uchodźców i ich trudną sytuację – powiedział Aloysius John.

Przedstawiciel Caritas Internationalis podkreślił natomiast w swoim orędziu odpowiedzialność rządzących państwami. – Dla wielu ci ludzie nie mają twarzy ani historii, są to tylko liczby lub wiadomości, które można krótko przejrzeć w gazecie. Wzywamy naszych przywódców politycznych do podjęcia odważnych decyzji w celu ochrony uchodźców, w szczególności tych, którzy w wielu miejscach padają ofiarą wszelkiego rodzaju nadużyć – zaapelował.

Według najnowszych raportów liczba uchodźców na świecie ciągle się zwiększa. Jest ich już dwukrotnie więcej niż przed dekadą. Tylko w zeszłym roku prawie 34 mln. ludzi zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich krajów. 40 proc. z nich to dzieci. – To są liczby, które dają do myślenia. Jeden procent ludności świata, to nie jest garstka ludzi. Być może utraciliśmy wrażliwość na liczby, a przecież za każdą z nich kryje się człowiek, konkretne życie – stwierdził włoski kardynał Francesco Montenegro w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. W obrębie kierowanej przez niego archidiecezji Agrygent leży „wyspa uchodźców” Lampedusa na Morzu Śródziemnym.

Reklama

Od 2018 r. sytuacja uchodźców gwałtownie się pogorszyła. Wynika to z raportu „Global Trends” Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR). Nawet pandemia koronawirusa nie powstrzyma ludzi przed opuszczeniem domostw i ucieczką, gdyż strach przed wojną i głodem jest większy niż przed wirusem. Według raportu w 2019 r. ze swoich ojczyzn uciekło 79,5 miliona osób – ponad jeden procent światowej populacji. To prawie o 9 milionów więcej niż w 2018 roku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba ta wzrosła prawie dwukrotnie.

W pomoc migrantom mocna angażuje się Caritas Polska, docierając tam, gdzie uchodźcy znaleźli schronienie, ale wciąż potrzebują wsparcia: w Syrii, Kolumbii, Iraku, Jemenie, Dżibuti, Egipcie, Ukrainie, Jordanii i Palestynie. Świadczona im pomoc ma różnorodny charakter, choć najczęściej polega na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb, czyli ułatwieniu im dostępu do żywności, lekarstw, opieki medycznej, schronienia oraz wody. – Głównym celem pomocy humanitarnej jest zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych osób poszkodowanych w wyniku kryzysu albo klęski żywiołowej. Tego rodzaju działaniem jest pomoc żywnościowa, która stanowi sedno walki z głodem i ubóstwem i łagodzi skutki kryzysu – wskazuje Anna Pilaszek, koordynator projektów zagranicznych w Caritas Polska.

– Zasadniczo istnieją trzy podstawowe cele świadczenia pomocy żywnościowej uchodźcom i IDPs. Może ona ratować życie w sytuacji klęski lub kryzysu poprzez bezpośrednie dostarczanie żywności na terenach, na których uchodźcy znaleźli schronienie, albo na których aktywnie poszukują pomocy. Może wzmocnić ich zdolność do budowania trwałych źródeł utrzymania. Wreszcie może ich chronić przed wahaniami międzynarodowych cen żywności. Tego rodzaju pomoc jest więc często punktem wyjścia pozwalającym w szerszej perspektywie na zmianę sytuacji życiowej uchodźców, ale też fundamentem zmiany sytuacji w danym kraju czy regionie – zaznacza Anna Pilaszek.

Niezależnie od Światowego Dnia Uchodźcy, także Kościół katolicki obchodzi co roku Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który w tym roku przypada 27 września. Jego 106. edycja będzie przebiegała pod hasłem „Zmuszeni do ucieczki jak Jezus Chrystus”. W swoim orędziu z tej okazji Franciszek skoncentrował się na duszpasterstwie osób przesiedlonych wewnątrz własnego kraju. Znamienny jest także fakt, że właśnie dziś, w Światowy Dzień Uchodźcy prefekt kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów napisał oficjalną prośbę do episkopatów wszystkich krajów, aby do Litanii Loretańskiej dołączyli wezwanie „Pomocy migrantów” (łac. Solatium migrantum).

KAI, os/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę