Nasze projekty

Znaleziono ciała górników z kopalni „Wujek”

Po blisko 60-ciu dniach odnaleziono ciała dwóch górników, poszukiwanych w części kopalni "Wujek" w Rudzie Śląskiej. Mężczyźni zaginęli po wstrząsie, do jakiego doszło 18 kwietnia.

Jak powiedział rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego Wojciech Jaros, ciała mężczyzn ratownicy zobaczyli wczoraj po 20-tej. Nie udało się jednak do nich dotrzeć, gdyż chodnik jest ciasny, a wyrobisko się osypuje. Temperatura przekracza 40 stopni, a wilgotność wynosi 70-80 procent. Ratownicy mają pełne wyposażenie i aparaty oddechowe.
 

Wojciech Jaros powiedział, że wydobycie ciał tą drogą, którą dotarli do nich ratownicy, byłoby bardzo trudne. Dlatego też postanowiono wdrożyć inny plan wydobycia ciał – wyjaśnia inżynier Andrzej Szyja z kopalni "Wujek".

 

Reklama

Kombajn, który drąży wyrobisko, zostanie wycofany, po czym zostanie przekopane około 40 metrów, aby można było zabrać ciała górników. Operacja potrwa kilka dni. Akcja w rudzkiej części kopalni "Wujek" uważana jest za najtrudniejszą i najdłuższą akcję tego rodzaju w historii polskiego górnictwa.


IAR/ PR Katowice, M.Krasińska/Siekaj/buch

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę