Nasze projekty

Franciszek spotkał się z rodzinami tragicznie zmarłych polskich górników. „Stając wobec was, nie wiem, co powiedzieć”

"Czasem w modlitwie w takich chwilach... wydaje się, że Bóg nas nie słucha. Panuje cisza zmarłych i milczący Bóg. A to milczenie czasem rodzi w nas złość. Nie bójcie się: ten gniew jest modlitwą" - mówił papież Franciszek podczas spotkania z wdowami i dziećmi polskich górników, którzy w zeszłym roku zginęli w katastrofach w kopalniach "Pniówek" i "Zofiówka".

fot. Marcin Mazur/Episkopat.pl/Caritas Archidiecezji Katowickiej /facebook.com

68-osobowa grupa dzieci i żon tragicznie zmarłych polskich górników, której towarzyszy abp Wiktor Skworc, przebywa z pielgrzymką w Rzymie. W czwartek pielgrzymi modlili się przy grobie św. Jana Pawła II podczas porannej Mszy św. w języku polskim, a w piątkowy poranek spotkali się z papieżem Franciszkiem, który przyjął ich na prywatnej audiencji w Pałacu Apostolskim.

Podczas spotkania, Ojciec Święty nie krył wzruszenia sytuacją, z jaką mierzą się nabliższsi tragicznie zmarłych górników. Stając wobec was, nie wiem, co powiedzieć. Milczenie jest pełne współczucia. Utrata męża, ojca w wyniku tego rodzaju wypadku jest czymś strasznym. A to, że niektórzy zostali pogrzebani tam, w kopalniach… Nie chciałbym dobierać słów, a jedynie powiedzieć, że jestem blisko was, bardzo blisko, w bliskości serca i modlę się z wami w tej bardzo trudnej i okrutnej sytuacji – mówił Franciszek.

Zapewnił też o bliskości Boga i o tym, że bunt i cierpienie same w sobie mogą być modlitwą. Czasem w modlitwie w takich chwilach… wydaje się, że Bóg nas nie słucha. Panuje cisza zmarłych i milczący Bóg. A to milczenie czasem rodzi w nas złość. Nie bójcie się: ten gniew jest modlitwą. Jest jednym z pytań: dlaczego?, które w takich sytuacjach nieustannie powtarzamy. A odpowiedź na nie brzmi: W ciemności Pan jest blisko nas. Nie wiemy jak, ale jest blisko nas. Ja również modlę się w ciszy i udzielam wam mojego błogosławieństwa – podkreślił.

Reklama

Na zakończenie papież Franciszek pozdrowił osobiście każdego z pielgrzymów. Przyjął też od nich podarunek: wykonaną z węgla figurę św. Barbary.

Pielgrzymka rodzin górników została zorganizowana z inicjatywy abp. Wiktora Skworca, przy wsparciu Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę