Nasze projekty

„Zamach na Papieża – śmierć Prymasa. 15 dni, które wstrząsnęły Polską”. Debata Muzeum Mt 5,14

Debata poświęcona będzie wyjątkowemu momentowi w polskiej historii: majowi roku 1981 i „15 dniom, które wstrząsnęły wówczas Polską”. Jakie znaczenie miał ten czas w historii Polski? O tym rozmawiać będą uczestnicy debaty organizowanej przez Muzeum Mt 5,14.

fot. YouTube/WartoWiedzieć

13 maja 1981 r. doszło do zamachu na papieża Jana Pawła II na placu Świętego Piotra w Rzymie i cała Polska zamarła. Dwa tygodnie później odszedł Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, a jego pogrzeb zamienił się w wielką patriotyczną demonstrację, w trakcie której cały naród żegnał „niekorowanego króla Polski”.

Co działo się w ciągu tych kilkunastu dni nad Wisłą? Jakie znaczenia miał maj 1981 r. dla kondycji Polaków? Jak reagowali na te dramatyczne wydarzenia przedstawiciele komunistycznej władzy, dostojnicy Kościoła i zwykli ludzie? Czy wydarzenia maja 1981 r. ułatwiły wprowadzenie stanu wojennego pół roku później?

O tym rozmawiać będą uczestnicy debaty organizowanej przez Muzeum Mt 5,14: Piotr Dmitrowicz – historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Sławomir Cenckiewicz – historyk, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, Jan Maria Jackowski – historyk, senator RP, Paweł Kowal – historyk i politolog, poseł na Sejm RP. Debatę, która odbywa się pod patronatem Polskiego Radia 24, poprowadzi red. Rafał Dudkiewicz.

Reklama

Debata odbędzie się 18 listopada o godz. 18:00 w oddziale Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy pl. Bankowym 1A. Spotkanie transmitowane będzie w mediach społecznościowych Muzeum – na Facebooku oraz YouTube.

Pretekstem do spotkania jest ukazanie się albumu „Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego (Warszawa 2021), ukazującego niepublikowane dotąd fotografie z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia. Mam nadzieję, że album, który mam zaszczyt oddać do Państwa rąk, choć trochę przybliży fenomen poczucia jedności, jaki budził w ludziach kardynał Wyszyński. Dzięki unikatowym fotografiom wykonanym przed laty przez Jana Marię Jackowskiego, mamy możliwość poczuć to narodowe poruszenie, które mogło zostać wywołane wyłącznie stratą kogoś bliskiego i bardzo ważnego – napisał we wstępie do albumu Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14.

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku>>>

Reklama

mat. prasowe Muzeum Mt 5,14,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę