Nasze projekty

Wyrok TK „to wielkie zadanie do pomocy kobietom w ciąży kryzysowej”

"Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego przyjmujemy nie jako zwycięstwo w konfrontacji o rozumienie praw człowieka, ale przede wszystkim, jako wielkie zadanie do jeszcze większego zaangażowania w pomoc kobietom w ciąży kryzysowej i ich rodzinom" – napisano Oświadczeniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny.

Jak czytamy w oświadczeniu, orzeczenie i uzasadnienie trybunału „potwierdziło ochronę życia człowieka chorego w każdej fazie rozwoju”, które jest zgodne zgodne „z interpretacją Konstytucji i wyrasta z poszanowania praw człowieka i godności osoby ludzkiej”. Jednocześnie jest to spójne z  „ogólnoludzkim przekonaniem, że miarą człowieczeństwa jest stosunek do ludzi chorych i słabych”. „Dotyczy to także dzieci, u których zdiagnozowano niepełnosprawność czy wady genetyczne w okresie przed urodzeniem” – podkreślono w komunikacie.

Orzeczenie TK w sprawie aborcji organizacje obrony życia przyjmują – jak czytamy – nie jako zwycięstwo, ale przede wszystkim wielkie zadanie „do jeszcze większego zaangażowania w pomoc kobietom w ciąży kryzysowej i ich rodzinom”. Dlatego federacja apeluje, aby władze państwowe i lokalne zweryfikowały programy i rozwiązania służące osobom chorym i niepełnosprawnym w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom ich i ich rodzin.

„Powinny one obejmować wszechstronną opiekę i pomoc rodzinie od momentu potwierdzenia niepomyślnej diagnozy prenatalnej, co oznacza realne i wystarczające wsparcie w życiu urodzonego już dziecka, tak długo, jak tego potrzebuje zarówno ono, jak i jego prawni opiekunowie” – czytamy w oświadczeniu.

Reklama

„Potrzeba społeczeństwa bardziej solidarnego” 

Federacja zauważa potrzebę większej solidarności społecznej z osobami, które potrzebują wsparcia, „zarówno w odniesieniu do dzieci prenatalnie chorych, jak i w każdym innym, a szczególnie w przeciwdziałaniu pandemii COVID-19 i w walce z rodzącą się z niej biedą”. W

„Walczmy o prawo do godnego życia dla każdego człowieka, do profesjonalnej pomocy i opieki. Nasz wiek naznaczony tak wieloma egoizmami, wojnami, głodem, terrorem, wykorzystywaniem seksualnym, potrzebuje społeczeństwa bardziej solidarnego ze słabszymi i ugruntowania przekonania, że każdy człowiek, gdy jest w potrzebie, zasługuje na godne życie i wsparcie” – podkreślono w komunikacie.

Wyrok w sprawie przesłanki eugenicznej

W ostatnich dniach Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku z 22 października, w którym ogłosił, że przepisy, umożliwiające usunięcie płodu w wypadku stwierdzenia jego ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby są niezgodne z Konstytucją.

Reklama

Uzasadnienie podtrzymuje tezy zawarte w wyroku. “Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia” – czytamy.

ZOBACZ: TK opublikował uzasadnienie ws. aborcji. Rząd zapowiada publikację wyroku

kh/KAI/Stacja7

Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę