Wzór wszelkiej szlachetności, wielki świadek życia Jana Pawła II. Życie, które dla wielu jest światłem na drodze ku Bogu - tak wspominana jest Wanda Półtawska.
Wanda Półtawska zmarła nocą, 25 października, w wieku prawie 102 lat. Była współpracowniczką i przyjaciółką Jana Pawła II, cenioną lekarką i wielką obrończynią świętości małżeństwa, rodziny i życia poczętego. W mediach społecznościowych wspominają ją m.in. prezydent i premier, przewodniczący KEP, Tomasz Terlikowski i Archidiecezja Krakowska, z którą przez wiele lat związana była Wanda Półtawska.
„Odkryła powołanie, by służyć życiu”
„Życie i oddana praca zmarłej prof. Wandy Półtawskiej wywarły wielki wpływ na Kościół w naszej Ojczyźnie” – przyznaje Prymas Polski abp Wojciech Polak. Hierarcha spotkał się z nią, gdy w tym roku w kwietniu odwiedzała Gniezno. „Była to okazja do ponownego wsłuchania się w niezwykłe przesłanie, którym chciała dzielić się ze światem pomimo swego wieku i ulatujących już sił” – podkreśla abp Polak, wyrażając wdzięczność za możliwość „osobistego poznania Pani Profesor oraz za wszelkie dobro, które przez ponad wiek Jej życia stało się i naszym udziałem”.
„Doświadczywszy tragedii i okrucieństwa wojny, odkryła powołanie, by służyć życiu i promować bezcenną wartość każdego ludzkiego istnienia, by promować Ewangelię życia” – wskazał Prymas.
„Była wielką kobietą! Wierzę, że jest blisko Boga”
„Profesor Wanda Półtawska zawsze będzie dla mnie przykładem silnej kobiety, która rozumie, na czym polega miłość i że czasem trzeba kochać twardo” – napisała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio. W swoim wpisie przypomniała, jak ważna była dla prof. Półtawskiej godność życia ludzkiego.
Archidiecezja Krakowska na swoim kanale YouTube zamieściła film upamiętniający Wandę Półtawską. W opisie nagrania przypomniano, że była ona współzałożycielką Wydziału Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Słyszymy tu także jedną z poruszających myśli Wandy Półtawskiej: „To co weźmiesz, nie jest wartością. Ale to, co dasz drugiemu, może być skarbem”.
Przeczytaj również
ZOBACZ: Nie żyje Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II
„Jest jednym z fundamentów, ruchu ruch pro life w naszym kraju”
Tomasz Terlikowski zamieścił obszerny wpis poświęcony Wandzie Półtawskiej: „Odchodzą ostatni z pokolenia, które ukształtowało Kościół (nie tylko) w Polsce w drugiej połowie wieku XX. Wanda Półtawska z pewnością jest jedną z tych osób. Bez jej, i jej męża wpływu (choć nie tylko ich) nie byłoby teologii ciała w formie jaką znamy, a teologia seksualności mogłaby wyglądać nieco inaczej. To ona stoi za uformowaniem się poradnictwa rodzinnego w polskim Kościele, i ona jest jednym z fundamentów, na którym wzniesiono ruch pro life w naszym kraju. One wreszcie, nieczęsto, ale również interweniowała u Jana Pawła II, gdy inne źródła kontaktu i komunikacji zawodziły. Tak miało być ze sprawą arcybiskupa Juliusza Paetza
To wszystko nie czyni jej wcale postacią jednoznaczną. Była, a widać to we wspomnieniach o niej, ale nawet w jej własnych książkach, osobą trudną, koszty jej ogromnych zaangażowań ponosiła jej własna rodzina i dzieci, dla których niewiele miała czasu. Zaangażowana w zmienianie Kościoła i świata często była nieobecna. Głębokie doświadczenie prawdy sprawiało zaś także, że niekiedy brakowało jej cierpliwości dla tych, którzy postrzegali prawdę inaczej. Dla części z nich potrafiła być naprawdę mało delikatna.
Nie ulega dla mnie także wątpliwości, że przyjdzie jeszcze czas na głęboką ocenę jej własnej teologii płci i wpływu jej myślenia, postrzegania i przeżywania własnej płciowości na myśl Jana Pawła II. Nie mam wcale pewności, że zawsze było to doświadczenie jednoznacznie pozytywne. Historia jej życia, a także historia jej rodziny pokazuje, że jej doświadczenie nie było typowe. I to może i powinno być badane.
Ale dziś jest oczywiście czas na modlitwę za Wandę Półtawską i uświadomienie sobie, że tamto pokolenie, ostatni z nich odchodzą. Kościół jaki stworzyli był potęgą, ale on także głęboko się zmienił, a w pewnym sensie zanika. Nam pozostaje iść do przodu, pamiętając, myśląc, tworząc formę katolicyzmu odpowiednią dla tych pokoleń”.
Krzysztof Ziemiec napisał: „Była starszą osobą a na spotkania z nią przychodziły tłumy młodzieży. Nie była łatwym rozmówcą a mimo to wiele osób chciało z nią się spotkać i jej słuchać”.
„Wzór wszelkiej szlachetności”
„Odeszła Dama Orderu Orła Białego Pani Profesor Wanda Półtawska. Lekarz, przyjaciółka Św. Jana Pawła II, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Niezłomna obrończyni życia. Wielka Osobowość w drobnej budowy Kobiecie. Niezapomniana. Przeżyła prawie 102 lata. R.I.P.” – napisał w serwisie X (dawniej Twitter) prezydent Andrzej Duda.
Do śmierci Półtawskiej odniósł się również w serwisie premier Mateusz Morawiecki. „Wzór wszelkiej szlachetności” – napisał.
„Ze smutkiem przyjąłem informację o odejściu dr Wandy Półtawskiej” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Świadectwo jej życia było i będzie dla wielu światłem na drodze ku Bogu. Niech Pan Bóg przyjmie ją w Swoje ramiona” – napisał.
„Minionej nocy odeszła do Pana dr Wanda Półtawska, niestrudzona obrończyni życia ludzkiego, małżeństwa i rodziny, a także wielki świadek życia Jana Pawła II. Polecajmy jej duszę Panu Bogu. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym” – napisał rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.
ZOBACZ TEŻ: Duśka. Dziewczyna z pokolenia Kolumbów
kh, os, KAI/Stacja7