Nasze projekty

Warszawa pełna różańcowej modlitwy. Już w ten weekend dwie duże inicjatywy

Nocna Droga Różańcowa oraz Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej to dwie inicjatywy różańcowe, które będą miały miejsce już w najbliższy weekend w Warszawie.

fot. VivianV/cathopic.com

Uczestnicy Nocnej Drogi Różańcowej przejdą z sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach do parafii Matki Bożej Pompejańskiej na Żeraniu.

Nocna Droga Różańcowa rozpocznie się Eucharystią sprawowaną 6 października o godz. 21 w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach pod przewodnictwem bp Piotra Jareckiego. Następnie uczestnicy wyruszą w ponad 20- kilometrową wędrówkę ulicami Warszawy, przez Plac Zbawiciela i plac Trzech Krzyży. Przejdą przez Stare i Nowe Miasto a następnie wzdłuż Wisły do ul. Gwiaździstej. Przez Lasek Bielański dojdą do Mostu Marie Curie – Skłodowskiej. Nabożeństwo zakończy się 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, Msza św. o godz. 8 rano w kaplicy Matki Bożej Pompejańskiej na Żeraniu.

ZOBACZ: Anioł Stróż św. siostry Faustyny. „Spojrzenie jego skromne i spokojne”

Reklama

Nocna Droga Różańcowa sprawowana będzie w intencji pomyślności Ojczyzny i dalszej opieki Matki Bożej nad polskim narodem a także za rodziny, za osoby chore, cierpiące, przeżywające kryzys w małżeństwie, w intencji kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

W organizację wydarzenia angażuje się min. Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II oraz Żołnierze Chrystusa. Objęte zostało patronatem honorowym przez kard. Kazimierza Nycza oraz bp Romualda Kamińskiego.

Nocna Droga Różańcowa odbywa się po raz siódmy. W zeszłym roku wiodła z Radzymina do kaplicy Matki Bożej Pompejańskiej na Żeraniu. W nocnej modlitwie uczestniczyło ponad 150 osób.

Reklama

Dzień pełen różańcowej modlitwy

W tym czasie będzie trwał także Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej odbędzie się już po raz czternasty w kościele św. Dominika na warszawskim Służewie. Do udziału w nim, w święto Matki Bożej Różańcowej 7 października, zaproszeni są wszyscy, a zwłaszcza członkowie stowarzyszeń Żywego Różańca, bractw różańcowych, osoby życia konsekrowanego i czciciele Matki Bożej z całej Archidiecezji Warszawskiej ze swoimi duszpasterzami.

W piątek 6 października w ramach obchodów zaplanowany jest wykład dr Mileny Kindziuk – o maryjności rodziny Wojtyłów. Wykład rozpocznie się o godz. 19 w auli o. Jacka Woronieckiego w budynku klasztoru.

ZOBACZ TEŻ: Sagrada Familia wkrótce zostanie ukończona? Budowa bazyliki trwa ponad 140 lat

Reklama

Właściwe obchody Dnia Różańca w sobotę 7 października zainauguruje modlitwa różańcowa dzieci i rodziców o godz. 10.00. Po niej, dla chętnych dzieci – warsztaty różańcowe. O godz. 11.00 tajemnice światła odmówią członkowie wspólnot Żywego Różańca i czciciele Matki Bożej z całej Archidiecezji.

Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. sprawowana w południe pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Po Mszy św. odbędzie się agapa. O godz. 15 zaplanowana jest modlitwa różańcowa osób chorych i niepełnosprawnych. Wieczorem odbędzie się modlitewne czuwanie, m.in. Akatyst ku czci Bogarodzicy oraz modlitwa różańcowa o pokój dla Ukrainy.

W parafii działa ponad 50 róż różańcowych

Od 1945 r. na Służewie – początkowo w kaplicy klasztornej, obecnie w kaplicy parafialnej – znajduje się czczony przez wiernych obraz Matki Bożej, Niepokalanej Królowej Różańca, przywieziony do Warszawy z Żółkwi. Ze względu na ten obraz kościół dominikanów na Służewie bywa nazywany Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Wspólnota Żywego Różańca powstała przy klasztorze zaraz po II wojnie światowej, jeszcze przed powstaniem parafii św. Dominika. To najstarsza wspólnota parafialna, przez lata będąca jedyną wspólnotą. Wspólnota ta oprócz modlitwy podejmowała też rozmaite działania charytatywne i organizacyjne w parafii. W drugiej połowie lat 80-tych XX w., gdy zaczęły powstawać inne wspólnoty parafialne, Żywy Różaniec stopniowo wycofywał się z działania na rzecz swojej zasadniczej misji, czyli modlitwy różańcowej.

Obecnie na Służewie działa 35 róż różańcowych Żywego Różańca. Powstały też 23 róże Różańca Rodziców, w których rodzice modlą się w intencji dzieci.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę