Nasze projekty

W Warszawie pożegnano śp. Jadwigę Chruściel. Była córką przywódcy Powstania Warszawskiego

Dziś w Warszawie, w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. żałobna w intencji Jadwigi Chruściel ps. „Kozaczek”. Przewodniczył jej bp polowy Wiesław Lechowicz. "Uczyła życia zgodnego z prawem harcerskim tzn. życia polegającego na służbie Bogu i Polsce, na niesieniu pomocy bliźnim i na pracy nad sobą" - mówił w homilii bp Lechowicz.

fot. Ordynariat Polowy/Twitter.com

Jadwiga Chruściel była córką dowódcy Powstania Warszawskiego, gen. Antoniego Chruściela, „Montera”, uczestniczką walk w sierpniu 1944 r., harcerską działaczką emigracyjną i wychowawcą młodzieży.

Trumna z ciałem Jadwigi Chruściel została okryta biało-czerwoną flagą. Przed Mszą św. stanął przy niej posterunek harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej (ZHR). Nad portretem Zmarłej umieszczono harcerski krzyż.

„Uczyła życia zgodnego z prawem harcerskim”

W homilii bp Lechowicz wskazał, że Jadwiga Chruściel jest „uosobieniem pokolenia wojennego i powojennego, najpierw walczącego o niepodległość Polski podczas wojny, a następnie nie godzącego się na kolejną okupację tym razem sowiecką”. Ordynariusz Wojskowy przywołał jej działalność w kręgu harcerstwa emigracyjnego.

Reklama

Uczyła życia zgodnego z prawem harcerskim tzn. życia polegającego na służbie Bogu i Polsce, na niesieniu pomocy bliźnim i na pracy nad sobą – powiedział biskup polowy. Przypomniał, że spośród wielu odznaczeń, które otrzymała, na czele z Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, najbardziej sobie ceniła Krzyż Harcerski. Podkreślił, że nie tylko uczyła, ale także kształtowała sumienia i wychowała liczne grono młodych, dojrzałych w wierze i świadomych swych polskich korzeni ludzi.

Zdaniem biskupa polowego nie trzeba być wielkim znawcą teologii czy Biblii, by zauważyć że przyrzeczenie i prawo harcerskie oraz krzyż harcerski mają wyraźne odniesienie do chrześcijaństwa, nauczania Jezusa i wartości ewangelicznych. Treścią przyrzeczenia harcerskiego jest służba, a Jezus mówił, że nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć. Prawo harcerskie to niejako lustro, w którym odbijają się Boże przykazania i osiem błogosławieństw – wskazał bp Lechowicz.

List do uczestników uroczystości skierował Andrzej Duda. Prezydent RP wskazał, że Jadwiga Chruściel położyła wielkie zasługi dla wychowania kilku pokoleń młodzieży polonijnej w wierności prawu harcerskiemu i etosowi Niepodległej. „Inspirowała licznych rodaków do naśladowania przykładu naszych najwybitniejszych bohaterów, podtrzymywała nadzieję i napełniała wiarą w ponowne odrodzenie Ojczyzny” – napisał prezydent.

Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślał, że śp. Jadwiga Chruściel pozostanie wzorem postawy służby Ojczyźnie.

Zostanie pochowana w Stanach Zjednoczonych

Przy dźwiękach „Modlitwy harcerskiej” trumna z ciałem Jadwigi Chruściel została wyprowadzona z katedry polowej. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy liturgii udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach i złożyli kwiaty na grobie rodziców Jadwigi Chruściel: Walerii Chruściel z domu Strońskiej i gen. Antoniego Chruściela.

Reklama

Zgodnie ze swoją wolą dh. Jadwiga Chruściel zostanie pochowana na cmentarzu w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 25 czerwca 2022 r.

Jadwiga Chruściel spocznie obok swojej siostry Wandy, zmarłej w 2006 r. Na amerykańskim cmentarzu pochowanych zostało wielu weteranów II wojny światowej, Polaków zasłużonych dla swojej Ojczyzny i Polonii w USA.

Przez wiele lat aktywnie działała w harcerstwie

Jadwiga Chruściel urodziła się 25 czerwca 1928 r. w Stryju. W czasie Powstania Warszawskiego służyła w stopniu strzelca jako łączniczka sztabu I Obwodu Armii Krajowej „Radwan” w Śródmieściu. Prywatnie była córką gen. Antoniego Chruściela „Montera”, komendanta Okręgu Warszawskiego AK i dowódcy Powstania Warszawskiego. Po upadku powstania trafiła do obozu jenieckiego Stalag XI B Fallingbostel, a następnie do Oflagu IX C Molsdorf.

W 1956 r. wyemigrowała wraz z rodziną do USA, gdzie przez wiele lat aktywnie działała w harcerstwie. Wydała liczne publikacje i podręczniki na temat wychowania harcerskiego i skautingu, m.in.: „Co drużynowa zuchów powinna wiedzieć”, „Wędrowniczki”, „Jak prowadzić drużynę harcerek”, „Sprawności Harcerek”, „Tropicielka”. Od 1962 r. mieszkała w Nowym Jorku. Kilka lat temu powróciła na stałe do Polski. Zmarła 26 kwietnia 2022 r.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę