Już za niecały miesiąc, od 4 do 9 września w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbędzie się XII Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre. Na kongres oraz towarzyszące mu otwarte koncerty śpiewu gregoriańskiego zapraszają organizatorzy!
Kongres będzie poświęcony najnowszym badaniom nad śpiewem gregoriańskim, a poprowadzą go światowej klasy znawcy. Wykłady będą poruszać różnorodne kwestie: od teologiczno-liturgicznego znaczenia psalmów, przez tradycje psalmodyczne w różnych zakonach, aż po terapeutyczne znaczenie psalmodii.
Ponadto uczestnicy kongresu będą mogli ćwiczyć się w śpiewie gregoriańskim podczas codziennych zajęć warsztatowych . Na część konferencyjno-warsztatową w opactwie obowiązują zapisy [>>>ZAPISZ SIĘ<<<], ale organizatorzy planują jeszcze bezpłatne koncerty śpiewu gregoriańskiego w kościołach w centrum Krakowa, otwarte dla wszystkich chętnych.
Pierwszy koncert odbędzie się we wtorek, 5 września w bazylice ojców franciszkanów, w samym centrum Krakowa, a usłyszymy na nim żeńską scholę Uniwersytetu Wiedeńskiego – zapowiada dr hab. Susi Ferfoglia.
Natomiast w czwartek, 7 września zapraszamy też do centrum Krakowa, do bazyliki ojców dominikanów, na koncert zespołu Flores Rosarum, który prowadzi Susi Ferfoglia – dodaje o. Karol Cetwiński OSB.
Jeśli ktoś nie wie co to jest śpiew gregoriański, ale usłyszał gdzieś to słowo i chciałby zgłębić, to właśnie ta okazja w Opactwie, będzie pełnym doznaniem. Będą warsztaty, gdzie będzie można poznać śpiew od strony technicznej, ale przede wszystkim będzie liturgia, gdzie można w śpiew wejść, zakochać się i siebie w nim odkryć – podkreśla o. Karol Cetwiński OSB.
Przeczytaj również
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie: kultura.benedyktyni.com oraz www.aiscgre.pl.
ZOBACZ SPOT PROMUJĄCY WYDARZENIE!
Międzynarodowe Kongresy Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre to największe i najważniejsze na świecie spotkania znawców i miłośników śpiewu gregoriańskiego, odbywające się co cztery lata w różnych miastach Europy. W tym roku temat kongresu brzmi: „Psallite sapienter. Psalmodia podstawą repertuaru śpiewu gregoriańskiego”.
Cały plan kongresu znajduje się >>>na stronie internetowej.
Udział w wykładach i warsztatach wymaga uiszczenia opłaty konferencyjnej (normalna: 350 PLN, ulgowa: 200 PLN). Natomiast udział w koncertach i liturgii jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.
mat.prasowe/Stacja7