Stuła z herbem papieskim, ornat, mitra, buty, palka, bielizna kielichowa – rzeczy, jakich używał papież Benedykt XVI, zgodnie z jego wolą, przekazano do Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy. Później trafią do sali pamięci w powstającym muzeum diecezjalnym.
Prezentacja pamiątek po Benedykcie XVI odbyła się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Bydgoszczy. Dary, zgodnie z wolą zmarłego papieża, przekazał dla centrum na ręce jego dyrektora – ks. dr. hab. Mariusza Kucińskiego, profesora Akademii Kujawsko-Pomorskiej – osobisty sekretarz abp Georg Gänswein. Docelowo trafią one do sali pamięci Benedykta XVI w powstającym w Bydgoszczy muzeum diecezjalnym.
ZOBACZ TEŻ: Skradziono pektorał Benedykta XVI. Podarował go rodzinnej parafii po rezygnacji
To nie jedyna pamiątka, jaką otrzymało centrum. W 2017 roku Benedykt XVI przekazał papieską – białą sutannę. Stuła, jaką otrzymaliśmy, jest tą, którą najczęściej używał papież. Tak samo złoty ornat, w którym sprawował Msze św. w swoim klasztorze. Podobnie jest z mitrą, która jest znakiem władzy biskupiej. Symbolizuje ona krzyż, jaki nosił. Ostatnią rzeczą są znane buty. Jesteśmy drugim miejscem na świecie, w którym one się znalazły. Jak podkreślił abp Georg Gänswein to w tych butach Ojciec Święty zanosił Ewangelię na cały świat. Teraz my „mamy w nie wejść” i w tej części Europy szerzyć Dobrą Nowinę – powiedział ks. prof. AKP dr. hab. Mariusz Kuciński.
W spotkaniu, oprócz dyrektora centrum, uczestniczyli: ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz rektor Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy prof. uczelni dr hab. Helena Czakowska. Dzięki centrum jesteśmy mocno związani z papieżem Benedyktem XVI. Sam papież pytał o rozwój centrum, doceniając współpracę z uczelnią – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując rektor za stworzenie przestrzeni, by bogactwo nauczania – najpierw kardynała, a potem papieża – zaistniało w przestrzeni diecezji bydgoskiej.
Centrum Studiów Ratzingera powstało jedenaście lat temu z woli samego papieża Benedykta XVI. Jest ono zarazem jedynym oddziałem Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI poza Watykanem. Decyzja papieża była owocem pierwszej międzynarodowej konferencji naukowej fundacji, zorganizowanej właśnie w Bydgoszczy wówczas w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.
Przeczytaj również
PRZECZYTAJ: Kard. Dziwisz jest księdzem od 60 lat! Święcenia przyjął z rąk bp. Wojtyły
Głównym zadaniem centrum jest promocja nauczania kard. Josepha Ratzingera – Benedykta XVI w Polsce i Europie Środkowej. Do tej pory zostało zorganizowanych przeszło 30 międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych oraz wydanych kilkadziesiąt publikacji naukowych. Sam Benedykt XVI wiele razy kierował swoje przesłanie do uczestników tych spotkań, popierając nasze inicjatywy całym sercem – dodał dyrektor Centrum Studiów Ratzingera.
kh, KAI/Stacja7