Nasze projekty

Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem. Ksiądz skierował poruszające słowa do rodziców

"Jezus mówi do was: nie traćcie nadziei – to dziecko żyje, jest u kochającego Ojca w niebie, a wy już na zawsze będziecie rodzicami – tego nic zmienić nie może" – mówił ks. Janusz Kościelniak w czasie pogrzebu 48 dzieci zmarłych przed narodzeniem.

fot. The Good Funeral Guide/Unsplash

Pogrzeb dzieci, które urodziły się martwe w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie w latach 2020-2022, odbył się w Podgórkach Tynieckich. Liturgii żałobnej przewodniczył ks. dr Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych.

Na początku homilii ks. Kościelniak zwrócił uwagę, że dzięki uczestnictwu w pogrzebie dzieci nienarodzonych można dotknąć wieczności, ponieważ „dzieci te żyją w wieczności i dzisiaj, w czasie tej mszy świętej, łączą się z nami uwielbiając Boga”. Podkreślił, że dostrzeżenie tej rzeczywistości jest szczególnie trudne dla rodziców, którzy żegnają i opłakują swoje nienarodzone dziecko.

Jezus mówi do was: nie traćcie nadziei – to dziecko żyje, jest u kochającego Ojca w niebie, a wy już na zawsze będziecie rodzicami – tego nic zmienić nie może – mówił kapłan.

Reklama

Kapłan zauważył, że wiara rodziców w życie ich nienarodzonego zmarłego dziecka przejawia się w sformułowaniu, gdy rodzice się przedstawiają: „mamy dwoje dzieci na ziemi i jedno w niebie”. Ks. Kościelniak przywołał dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej „Nadzieja zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu” zaznaczając, że Kościół głęboko wierzy w to, że te dzieci są w domu Ojca, a kiedyś wszyscy z nimi się spotkamy.

40 tysięcy rodziców traci dziecko przed narodzeniem

Kapłan podkreślił, że ten pogrzeb jest bardzo ważny, bo mówiąc wiele o szacunku do człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci Kościół byłby niekonsekwentny, gdyby nie dokonał takiego aktu. Tych dzieci jest tak wiele, ale każde jest tak samo ważne, jak każdy z nas. Mamy nadzieję, że w niebie mamy tak wielu nowych świętych – mówił zaznaczając, jak ten pogrzeb jest wielką uroczystością dla Kościoła.

Duchowny zwrócił uwagę, że każdego roku ok. 40 tys. rodziców traci dziecko przed narodzeniem. Śmierć dziecka przed narodzeniem jest taką samą śmiercią, jak każdego dziecka. Każdy rodzic, który traci dziecko przed narodzeniem przeżywa żałobę. A więc ci rodzice cierpią jak każdy rodzic, po stracie swojego ukochanego dziecka – mówił kapłan podkreślając konieczność zrozumienia bólu tych rodziców.

Reklama

W czasie mszy świętej przy zapalonych świecach, odmówiono Akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu miłosierdziu.

W czasie pogrzebu odśpiewano m.in. Litanię do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych. Tekst tej modlitwy napisała prof. Halina Bursztyńska, literaturoznawczyni związana m.in. z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, a muzykę skomponował krakowski katecheta, organista i kompozytor Michał Niemiec. Litania – zarówno tekst jak i muzyka – otrzymała imprimatur krakowskiej Kurii Metropolitalnej.

W każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach jest odprawiana msza święta w intencji pogrążonych w żałobie rodziców i rodziny. Po mszy prowadzona jest adoracja, która kończy się indywidualnym błogosławieństwem rodzin Najświętszym Sakramentem. Ponadto w pierwszą sobotę czerwca w łagiewnickim sanktuarium odbywa się Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych. Z kolei Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę