Nasze projekty

Odprawiono Mszę św. na Kasprowym Wierchu. Modlono się w intencji pokoju na Ukrainie

Pod hasłem "Bliżej nieba i bliżej siebie", na wysokości niemal 2 tys. metrów nad poziomem morza, odbyło się w niedzielę 8 maja 14. Spotkanie Miłośników Kasprowego Wierchu, którego głównym punktem była Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie. Wziął w nim udział były prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, a do uczestników list napisał prezydent Andrzej Duda.

fot. Czysta Polska/youtube.com

Pierwszym punktem 14. Spotkanie Miłośników Kasprowego Wierchu była część artystyczna, z występami polskich i ukraińskich artystów. Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Andrzej Augustyński z Krakowa, dyrektor Centrum „Siemacha”, a także ks. Piotr, duchowny w obrządku grekokatolickim. Stajemy u stóp tych wielkich tatrzańskich grani, wołamy wspólnie o pokój – mówił ks. Andrzej Augustyński.

Niezwykłą liturgię, bo sprawowaną blisko 2 tys. metrów nad poziomem morza, uświetnili muzycy związani z zespołem „Trebunie Tutki”. Pierwsze czytanie niedzielnej liturgii odczytał były prezydent Bronisław Komorowski. Każdy z uczestników spotkania miał wstążkę w kolorach narodowych Polski i Ukrainy, za napisem: „Kasprowy Wierch, 08.05.2022”.

Stajemy dzisiaj na tym szczycie, wołamy o pokój, ale modlimy się za tych, którzy już polegli w tej strasznej wojnie. Popatrzmy też w przyszłość, na odbudowę państwa ukraińskiego. To wszystko powierzmy Najwyższemu – mówi Rafał Sonik, przedsiębiorca i filantrop, pomysłodawca spotkań miłośników Kasprowego Wierchu. Zależy nam na tym, aby obok wsparcia materialnego, mieli także duchowe wsparcie i jeszcze mocniej poczuli, że mogą liczyć na Polaków. By znaleźli wśród nas przyjaźń, ciepło i serdeczność, które są niezbędną podstawą budowania dwuetnicznego społeczeństwa i naszych wzajemnych relacji – dodawał Rafał Sonik.

Reklama

„W górach jakoś łatwiej jest myśleć o rzeczach trudnych”

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał były prezydent Bronisław Komorowski. Wszystkim należą się wielkie podziękowania za to spotkanie i jego organizację. Wspólnie cieszymy się z nowego rozdziału polsko-ukraińskiego braterstwa, wspólnie przeżywamy wolność. Dodam jeszcze, że w górach jakoś łatwiej jest myśleć o rzeczach trudnych – mówił prezydent Komorowski. Obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką skierowali do uczestników spotkania na Kasprowym Wierchu list, który został w całości odczytany przez Rafała Sonika i jednocześnie przetłumaczony na język ukraiński.

Słowa pozdrowienia do uczestników spotkania skierowali także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, m.in. z Ukrainy i Turcji. Na Kasprowy Wierch przybył również poseł Paweł Kowal i rodzicie Kamila Stocha, ratownicy i przewodnicy tatrzańscy, pracownicy Polskich Kolei Linowych.

Głos zabrał Piotr Bąk, starosta tatrzański. Przywołał ważny jubileusz w dziejach Kasprowego Wierchu. „Góry Błogosławcie Pana”- to wpis do księgi pamiątkowej wielkiego pielgrzyma, którym był Jan Paweł II. Papież wyjechał kolejką na Kasprowy Wierch 5 czerwca 1997 r. Mija 25 lat od tamtego wydarzenia, poprzez wstawiennictwo św. Jana Pawła II powierzamy naród ukraiński – mówił Piotr Bąk.

Reklama

Dodał, że na terenie powiatu tatrzańskiego przebywa obecnie ponad 5 tys. obywateli z Ukrainy, którym pomagają różne lokalne organizacje, parafie czy lokalny samorząd. Starosta tatrzański na Kasprowy Wierch wyjechał na nartach. W Tatrach leży wciąż dużo śniegu.

Spotkania Miłośników Kasprowego Wierchu

W dotychczasowej historii Spotkań Miłośników Kasprowego Wierchu Msze św. na „Świętej Górze Narciarz” celebrowali m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp. Grzegorz Ryś czy abp Marek Jędraszewski.

Uczestnicy 14. Spotkania Miłośników Kasprowego Wierchu mogli zobaczyć pokazy archiwalnych filmów oraz prezentację reportażu i zdjęć o polskich wolontariuszach oraz lokalnej pomocy dla Ukrainy. Słowa pozdrowienia, wcześniej nagrane, do uczestników spotkania na Kasprowym Wierchu, skierowali również polscy artyści, m.in. aktorka Anna Dymna.

Reklama

Organizatorem wydarzenia byli: Nasz Kasprowy oraz Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami zostali Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę