Nasze projekty

O. Majewski: Andrzej Koprowski to człowiek bliski Janowi Pawłowi II

Dziś obyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego pod koniec stycznia o. Andrzeja Koprowskiego SJ - twórcy redakcji programów katolickich w Polskim Radiu i TVP oraz współtwórcy Katolickiej Agencji Informacyjnej. Mszy Świętej w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. "Andrzej Koprowski to człowiek bliski Janowi Pawłowi" - powiedział podczas homilii o. Andrzej Majewski SJ.

fot. Wojciech Łączyński

Mszy Świętej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który podzielił się swoim wspomnieniem o Zmarłym. Miałem okazję i szczęście znać o. Andrzeja 43 lata. Rzeczywiście rozumiał to, co się dzieje w społeczeństwie, zwłaszcza w trudnych okresach przemian. Podziwiałem go zawsze za wielką świeżość: nigdy nie wpadał w koleiny przyzwyczajeń w zmieniających się czasach, także wtedy, gdy dla swoich twórczych i nowoczesnych pomysłów miał „hamulcowych”, zarówno na zewnątrz, jak i w samym Kościele. Mimo oporów i trudności, chciał iść do przodu. To była jego wielkość, łącząca się z jego wielką kreatywnością – powiedział metropolita warszawski.

„Andrzej Koprowski to człowiek bliski Janowi Pawłowi II”

W homilii o. Andrzej Majewski SJ, współbrat Zmarłego, przyznał, że o. Koprowski był postacią nieprzeciętną, niemalże instytucją samą w sobie. Niewielu za nim nadążało. W jakiś sposób wielu z nas wyprzedzał: swoją pracowitością, swoim zaangażowaniem, ilością książek, które przeczyta, a ostatnio też przetłumaczył. Nie szedł, ale biegł przez życie niemal do samego końca – wspominał o. Majewski.

Jezuita wspomniał liczne funkcje i zadania, jakie w trakcie swego życia kapłańskiego, zakonnego i zawodowego pełnił o. Koprowski. Był m.in. duszpasterzem na KUL, asystentem generała jezuitów w Rzymie, twórcą redakcji katolickich w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu, prowincjałem polskich jezuitów, następnie dyrektorem programowym Radia Watykańskiego. Na emeryturze poświęcił się pisaniu i spowiadaniu . Lubił żartować i mówić o sobie: Dzięki Bogu, jeszcze nie zardzewiałem – wspomniał.

Reklama

O. Majewski podkreślił, że nie chciałby w dniu pogrzebu budować pomnika Zmarłemu, bo „on sam też by na pewno nie chciał”. Andrzej nie lubił mówić o sobie. A jednak w jednym z wywiadów napomknął, że uważa się za „jezuitę z przekonania”. I tłumaczył, że istnieje pewien proces dojrzewania więzi z Panem Bogiem – mówił.

Andrzej Koprowski to też człowiek bliski Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – podkreślił o. Majewski. Przedwczoraj miałem okazję przeglądnąć obszerne archiwum jego kontaktów z Karolem Wojtyłą (…). O intensywności tych kontaktów mogłem się przekonać dopiero teraz, przeglądając jego listy, kartki, relacje, czy zdjęcia z różnych spotkań… Można z nich dostrzec nić zaufania i sympatii, jaka ich połączyła. Jan Paweł II zwraca się do Andrzeja zdrobniale: „Koperku”, a podpisuje swe listy pseudonimem „wujek”, choć Andrzej – formalnie – nie należał do grupy przyjaciół przyszłego papieża z okresu krakowskiego – dodał.

PRZECZYTAJ: O ojcu Andrzeju Koprowskim słów kilka od serca

Reklama

Był zakażony koronawirusem

O. Andrzej Koprowski SJ urodził się 11 marca 1940 r. w Łodzi. Do zakonu jezuitów wstąpił po skończeniu studiów polonistycznych, a święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Od 1979 do 1983 pełnił funkcję rektora “Bobolanum”. W latach 1983–1989 przebywał w Rzymie, jako asystent generała zakonu ds. Europy Środkowej i Wschodniej.

W latach 1989–1997 kierował nowo powstałą redakcją programów katolickich Telewizji Polskiej, a latach 2004-2015 pracował w Radiu Watykańskim – początkowo jako zastępca, a następnie jako dyrektor programowy rozgłośni.

Zmarł, po zakażeniu koronawirusem, 29 stycznia w 81. roku życia, w 60. roku zakonnego powołania i 52. kapłaństwa. Został pochowany w grobowcu Ojców Jezuitów na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

SPRAWDŹ: Zmarł o. Andrzej Koprowski SJ

kw/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę