Nasze projekty

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. seniora Piotra Krupy. Znamy datę

Ostatnie pożegnanie śp. bp. Piotra Krupy odbędzie się w sobotę 8 marca w bazylice katedralnej w Pelplinie. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Fot. episkopat.pl

Emerytowany biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej zmarł w poniedziałek 4 marca w Tczewie. W komunikacie diecezja zawiadamia „z żalem, ale i wiarą w życie wieczne, że 4 marca 2024 r. zmarł Biskup Senior Piotr Krupa – emerytowany biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej”.

ZOBACZ: Zmarł bp senior Piotr Krupa. Miał 86 lat

W piątek 8 marca o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza święta pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Po Mszy nastąpi czuwanie przy Zmarłym do godz. 22.00.

Reklama

W sobotę, 9 marca od godz. 7.00 będzie możliwość modlitwy indywidualnej w intencji Zmarłego. O godz. 10.00 odmówiony zostanie wspólny różaniec w intencji Zmarłego;

O godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny, a po niej złożenie ciała w krypcie biskupów w katedrze.

Przez 19 lat był biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej

Bp Piotr Krupa urodził się 19 czerwca 1936 r. w Braciejowej. Po drugiej wojnie światowej wraz z rodziną osiadł w ówczesnej diecezji gorzowskiej. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. 14 maja 1961 r. z rąk biskupa Wilhelma Pluty przyjął święcenia kapłańskie.

Reklama

Był wikariuszem w Gubinie, Świebodzinie, Kołczygłowach, które obecnie należą do diecezji pelplińskiej, a potem pracował w Zielonej Górze. Został skierowany na studia do Francji z teologii moralnej na Wydziale Teologii Katolickiej Université des Sciences Humaines w Strasburgu. Po pięciu latach, po otrzymaniu doktoratu, powrócił do Ojczyzny. Został inkardynowany do nowo powstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Pełnił różne zadania w Kurii Biskupiej w Koszalinie, dojeżdżał z wykładami do Seminarium Duchownego Diecezji Gorzowskiej, a w roku 1978 mianowany rektorem tegoż seminarium, zaś w roku 1981 nowo utworzonego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

W roku 1984 minowany został biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Sakrę biskupią otrzymał 15 kwietnia 1984 r. w Koszalinie. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa z Modlitwy Pańskiej: “Adveniat regnum Tuum” (przyjdź Królestwo Twoje).

W 1992 roku, w związku z reorganizacją diecezji w Polsce, bp Piotr Krupa został biskupem pomocniczym pelplińskim. Pełnił funkcję wikariusza generalnego. Ponadto był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie w zakresie teologii moralnej, szczególnie w zagadnieniach dotyczących spowiedzi, a także dyrektorem Diecezjalnego Studium Teologicznego w Tczewie.

Reklama

Powszechnie podkreśla się bliskość i serdeczność bp. Piotra z wiernymi, skromność i życzliwość dla każdego. 15 września 2011 r. Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Piotra Krupy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w Diecezji Pelplińskiej. Sprawowanie urzędu zakończył on 15 września 2011 roku.

Bp Krupa zmarł 4 marca 2024 r. w szpitalu w Tczewie.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę