Nasze projekty

Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem. „Niech to miejsce będzie punktem odniesienia i pamięci”

W Pokrzywnicy w diecezji płockiej po raz pierwszy odbył się pochówek dzieci utraconych przed urodzeniem. Szczątki 19 dzieci złożono do nowo powstałego pomnika-grobu na cmentarzu parafialnym.

fot. Liv Bruce / Unsplash

Mszy św. poprzedzającej pochówek dzieci utraconych przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin, prodziekan Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dyrektor wydziału ds. rodzin w Kurii Diecezjalnej.

W kazaniu przywołał dane statystyczne, według których w Polsce każdego roku około 1700 kobiet rodzi martwe dzieci, notowanych jest także ponad 40 tysięcy poronień rocznie. Według szacunków około 10-15 proc. ciąż kończy się poronieniem.

Kościół katolicki od początku realizuje zadanie powierzone przez Chrystusa, by troszczyć się o każde ludzkie istnienie, od poczęcia do naturalnej śmierci, dlatego nie jest ważne, czy człowiek ma dwa dni po poczęciu, rok po urodzeniu, pięćdziesiąt czy sto lat – to zawsze ten sam człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boga – mówił kaznodzieja.

Reklama

PRZECZYTAJ: Kiedy życie gaśnie za wcześnie

Ponadto zachęcił zebranych, aby pomnik-grób dzieci był nie tylko miejscem złożenia szczątków konkretnych, małych osób, ale również „punktem odniesienia i pamięci dla tych, którzy niegdyś stracili swoje dzieci przez poronienie, a nie mają one takiego grobu”. Ks. Kućko przypomniał również, że prawo polskie pozwala na określone działania rodzicom dziecka, aby mogli otrzymać zasiłek pogrzebowy i zorganizować pochówek niezależnie od stadium rozwoju małego człowieka.

Ks. Wojciech Kućko swoje rozważania zakończył wezwaniem orędownictwa błogosławionej rodziny Ulmów, która jest przykładem troski o każde życie, także to poczęte. Ostatnie z dzieci Wiktorii i Józefa Ulmów przychodziło na świat, gdy matka umierała, dlatego może być patronem dla tych, którzy cierpią z powodu przedwczesnego odejścia niewinnych dzieci.

Reklama

ZOBACZ: „Zrozumieliśmy, że dzieci, które straciliśmy, nie należą do nas”. Świadectwo Joanny Całko

W grobie złożono szczątki 19 dzieci

Druga część uroczystości miała miejsce na cmentarzu parafialnym w Pokrzywnicy. Został tam przygotowany pomnik-grób, w którym złożono szczątki 19 dzieci z Pułtuska i okolic. Grób powstał z inicjatywy ks. Mirosława Borkowskiego, proboszcza parafii Pokrzywnica, przy współudziale wiernych i we współpracy z Zakładem Pogrzebowym Funeral w Pułtusku.

Na wykonanej z kamienia tablicy wyryty został krzyż z wpisanym w niego uskrzydlonym sercem, symbolizującym chrześcijańską nadzieję i ludzką miłość pełną pamięci o tych, którzy odeszli. Jak zauważył ksiądz proboszcz, choć grób znajduje się przy głównej alei na końcu cmentarza, obok wyniosłego krzyża, to jest to miejsce najbardziej oświetlone w nocy, a przez to zapraszające do modlitwy i zbliżenia się.

Reklama

Grób poświęcił ks. Wojciech Kućko, poprowadził również obrzęd ostatniego pożegnania i złożenia urny z prochami dzieci utraconych. W ceremonii uczestniczyli wierni z parafii, ks. kan. dr Dariusz Rojek, dziekan dekanatu serockiego oraz pracownicy Zakładu Pogrzebowego Funeral. Organizatorzy zapewniali, że – jeśli zajdzie taka potrzeba – w kolejnych latach odbędą się podobne pochówki.

Uczestnicy uroczystości otrzymali broszury informacyjne zatytułowane „Jesteś. Doświadczenie poronienia”, przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka oraz obrazki z litanią z modlitwą przez wstawiennictwo bł. rodziny Ulmów. Grób dzieci utraconych w Pokrzywnicy jest dziesiątym pomnikiem-grobem w diecezji płockiej.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę