Nasze projekty

„Nauczanie Jana Pawła II to nieodkryty skarb Kościoła”

– Nauczanie Jana Pawła II jest ciągle nieodkrytym skarbem Kościoła, trzeba po nie sięgnąć – zaapelował kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski za wstawiennictwem Jana Pawła II, modlił się dziś o godzinie 9:00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

W czasie homilii kard. Nycz wspominał pierwsze pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas których Ojciec Święty razem z pątnikami, wypraszał dla Polaków Ducha Świętego. Przypomniał też papieskie słowa, że to Chrystus jest kluczem do zrozumienia człowieka, ponieważ bez Chrystusa nie da się do końca zrozumieć ludzkiej natury.

Metropolita wspomniał modlitwę Jana Pawła II na warszawskim Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. – Nieraz stawiamy pytanie, co by powiedział Jan Paweł II dziś, w czasie trudnym dla całego świata – pandemii, która nas ogranicza, pozbawia wielu rzeczy, jest czasem strachu o przyszłość, o życie, co by nam powiedział Jan Paweł II? Myślę, że powiedziałby właśnie to wszystko co podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski i na początku pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Chrystus jest z wami. Otwórzcie serce na Jezusa, bez niego nie potraficie tego wszystkiego zrozumieć” – zaznaczył kardynał.

Metropolita warszawski zauważył, że cały Kościół długo przygotowywał się do hucznych obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II, jednak ze względu na epidemię, są one obchodzone skromnie z ograniczonym udziałem wiernych. – Może dobrze, że zamiast tych wszystkich eventów mamy więcej czasu, by wejść w głąb jego nauczania, jego pontyfikatu – stwierdził. Duchowny podkreślił, że rocznice są ważne o tyle, o ile przybliżają osobę, której dotyczą. – Nauczanie Jana Pawła II jest ciągle nieodkrytym skarbem Kościoła, trzeba po nie sięgnąć – nadmienił.

Reklama

Kard. Nycz wspomniał również o liście Benedykta XVI, przygotowanym na jubileusz. Duchowny podkreślał w nim szczególne znaczenie świętości Jana Pawła II, w której objawiała się dobroć i miłość Boga. – Całe jego życie było objawieniem miłości i dobroci Boga to istota jego świętości – powiedział.

Zdaniem metropolity warszawskiego Papież Polak sprawił, że Kościół stał się inny. Uczył zachwytu Chrystusem i Kościołem, a dzięki swoim licznym pielgrzymkom po całym świecie przekazał ten zachwyt dalej. Duchowny zaznaczył, że Wojtyła przypominał światu o dekalogu i stawiał człowiekowi bardzo wysokie wymagania. Jednocześnie pamiętał jednak, o słabości i grzeszności istoty ludzkiej, która nie jest powodem by rezygnować. – Zawsze czynił to z ukazaniem prawdy o miłosierdziu Bożym. Mówił: „miłosierdzie jest i powinno być nowym imieniem miłości” – dodał hierarcha.

Zauważył też, że Bóg od początku przygotowywał Karola Wojtyłę do wypełniania swojego powołania, a że był on człowiekiem niezwykle pracowitym doskonale potrafił rozwijać swoje liczne talenty. – Wszystkie zdolności, które Bóg mu dał pieczołowicie rozwijał, przecież nawet nie przypuszczał, że kiedyś może mu się to przydać jako papieżowi – zauważył kard. Nycz. Dodał, że właśnie dzięki temu był niezwykle skuteczny w głoszeniu Ewangelii. – Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym i uzdolnionym. Wpatrujmy się w ten sposób rozwijania powołania i talentów, żebyśmy potrafili naśladować go w podejściu do daru powołania i daru talentów – zachęcił na zakończenie kard. Nycz.

Reklama

 

KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę