Nasze projekty

Kraków zbiera na ambulans dla bezdomnych

Fundacja Przystań Medyczna, która pomaga osobom bezdomnym zbiera fundusze na ambulans. Pojazd byłby nie tylko pomocą w przewożeniu osób do szpitali czy miejsc noclegowych, ale także miejscem badań w terenie w czasie jesienno-zimowym.

Fundacja Przystań Medyczna działa obecnie przede wszystkim w terenie Plant. W każdą środę lekarze są obecni na spotkaniach wspólnoty Sant’Egidio i niedzielę podczas akcji „Zupa na plantach” – od 18:30 aż do ostatniej osoby potrzebującej pomocy. Wolontariusze prowadzą także konsultacje w schroniskach i noclegowniach, a także w innych miejscach na prośbę streetworkerów. – W takiej sytuacji posiadanie ambulansu byłoby ważnym punktem w naszym rozwoju – mówi Mateusz Gajda, wiceprezes zarządu Fundacji Przystań Medyczna.

– Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której istnieje konieczność przewiezienia osoby chorej na SOR lub do noclegowni, ale nie jest to stan uzasadniający wezwanie ambulansu z systemu – dodaje. Członek fundacji zauważa także, że ambulans byłby także miejscem do wykonywania badań w zimowych warunkach. – Proszę sobie wyobrazić bezdomnego, który ma rozległą ranę na udzie i musi ściągnąć z siebie masę ubrań, które nosi, żeby nie zamarznąć. Po drugie jest to sezon infekcyjny, a nie sposób jest zbadać osobę w tak niskiej temperaturze, szczególnie, że większość wymaga osłuchania klatki piersiowej – opisuje Gajda.

Głównym zajęciem fundacji jest obecnie pomoc przedmedyczna osobom bezdomnym. Każde wyjście nadzoruje lekarz, który także pomaga zaopatrzyć medycznie naszych podopiecznych. Z powodu specyfiki grupy, najwięcej czasu zajmuje opatrywanie rozległych ran kończyn dolnych, które często upośledzają funkcjonowanie i uniemożliwiają podjęcie jakiejkolwiek aktywności osób żyjących na ulicy. – Kiedy zaczynaliśmy pracę na Plantach wydawało nam się, że tylko nieliczna grupa osób była wyjęta z opieki medycznej oferowanej w Krakowie dla bezdomnych. Teraz wiemy, że tak naprawdę jedynie nieliczne osoby są nią objęte. Obecnie zaopatrujemy średnio 30 osób na wyjście, co daje ok. 3000 w ciągu roku – relacjonuje wiceprezes.

Reklama
Reklama

W tym roku fundacja ponownie odpowiadać będzie za medyczną pomoc podczas Światowych Dni Ubogich Archidiecezji Krakowskiej. – Staramy się, aby pomoc była jak najbardziej kompleksowa i obejmowała wszelkie potrzeby zdrowotne naszych podopiecznych, co nie jest łatwe – podkreśla M. Gajda.

Po półtora rocznej działalności w fundacji Mateusz Gajda zauważa, że „bezdomni to bardzo wdzięczni pacjenci”. – Bardzo rzadko spotykamy się z agresją na Plantach czy roszczeniowością tych osób. Większość z nich dziękuje za to, że jesteśmy, za to, że istnieje taka forma pomocy. Myślę, że największą wartością jest dla nich to, że ktoś do nich wyszedł, podał rękę i nie stara się ich na pierwszy rzut oka zganić, ale przez wzajemny szacunek stara się wypracować zmiany – podsumowuje M. Gajda.

Wsparcia na zakup ambulansu dla Fundacji Przestań Medyczna można udzielić poprzez darowizny bezpośrednio na konto fundacji: 40 1090 2590 0000 0001 3468 3583 lub przez formy online opisane na stronie www.przystanmedyczna.org w zakładce „Wesprzyj nas”.

Reklama
Reklama

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite