Nasze projekty

Katecheta nie tylko przekazuje wiedzę, ale otacza duchowym wsparciem

- Katecheci przekazują wiarę w Boga, na którym można oprzeć to, co się stało - mówiła Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7, w rozmowie z Pauliną Michońską w Radiu Plus Warszawa. W audycji "Ludzkim głosem", poświęconej m.in. 30-leciu katechezy w szkole, wzięli udział również Michalina Kędzierska, nauczycielka religii oraz ks. dr Marcin Wojtasik z wydziału katechetycznego w archidiecezji łódzkiej.

Katecheta w czasie pandemii spełnia podwójną rolę, ponieważ nie tylko przekazuje uczniom wiedzę, ale jednocześnie otacza ich duchowym wsparciem. – Katecheci przekazują wiarę w Boga, na którym można oprzeć to, co się stało – mówiła Aneta Liberacka.

Zamknięcie w domach spowodowało – mówiła Michalina Kędzierska – przesunięcie granic dyspozycyjności na korzyść ucznia. Spotkania w szkole są w konkretnym czasie, natomiast zdalnie – całą dobę. – Widziałam również ogromną radość nauczycieli, że uczniowie chcą mieć z nami kontakt, wymieniać się spostrzeżeniami – dodała.

Czas izolacji – mówiła Aneta Liberacka – nie jest z pewnością czasem straconym, ale dobrze wykorzystanym, ponieważ wszyscy bardzo szybko wdrożyli się w to życie internetowe: kolejne parafie transmitowały nabożeństwa, powstawały nowe platformy katechetyczne i wiele innych.

Reklama
Reklama

– Świat nie zamknął się, ale – wręcz przeciwnie – otworzył. Ruszyła katecheza w internecie. Katecheci i ludzie żyjący ewangelizacją stanęli na wysokości zadania, aby potraktować to jako szansę, a nie coś złego – mówiła.

Redaktor naczelna Stacji7 podkreśliła, że katecheza w szkole, to dobre “uzupełnienie przekazywania młodym ludziom żywego Boga”. – Z jednej strony pojawiają się głosy, że nie da się między matematyką a chemią przekazać Boga, ale te lekcje dają możliwość poszukiwania odpowiedzi na ważne pytania. Chodzi również o kształtowanie i wychowanie młodego człowieka, ponieważ w szkole mamy głównie kształtowanie wiedzy – zauważyła.

kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę