Nasze projekty

Jak w Polsce wygląda proces szczepień przeciwko koronawirusowi?

27 grudnia w Polsce rozpoczął się proces szczepienia przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności preparaty trafiły do medyków, którzy są tzw. „grupą zero”. Jak wygląda cały proces szczepień w naszym kraju?

Etapy szczepień

Pierwsze dawki (tzw. etap „zero” szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to pracownicy szpitali, personel DPS-ówi, miejskich ośrodków pomocy społecznej, aptek i hurtowni farmaceutycznych. W tym etapie szczepieni są także studenci uczelni medycznych. Zaszczepieni w tym etapie zostaną też rodzice wcześniaków.

W kolejnych etapach szczepieni będą pozostali obywatele. Proces rejestracji do szczepienia zaczyna się 15 stycznia.

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

Reklama

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Punkty szczepień

Szczepienia będą dostępne między innymi w:

Reklama
  • placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
  • mobilnych zespołach szczepiących,
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

W wyniku naboru podmiotów leczniczych, który miał miejsce w grudniu 2020 r., powstała sieć punktów szczepiennych, która obejmuje swoim zasięgiem 96,26% gmin w Polsce.

Szczepić Polaków będzie 7517 zespołów szczepiennych w 6027 zgłoszonych punktach. Na stronach rządowych jest udostępniona mapa, gdzie można sprawdzić spis wszystkich punktów szczepień.

>>>MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ<<<

Reklama

W każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepień,  m. in. dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie. W ramach realizacji strategii szczepień mobilnych przewiduje się szczepienie dokonywane przez zespoły wyjazdowe (organizowane również przez inne instytucje np. Wojsko Polskie) w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta.

Jak się zarejestrować do szczepienia?

Jeżeli znajdziemy się w danym etapie szczepień i mamy numer PESEL – automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni. Jeżeli ktoś nie ma numeru PESELE, lub ta osoba nie mogła się poddać szczepieniu w czasie ważności pierwszego skierowania, to kolejne wystawi indywidualnie lekarz.

Zapisać się na szczepienie można za pośrednictwem infolinii 989 (rejestracja od 15 stycznia), także online przez Internetowe Konto Pacjenta.

Zarejestrować można się też za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie (jeśli np. wystawił Ci je bezpośrednio lekarz w przychodni) lub osobiście w punkcie szczepień.

Podczas zapisu zostaniemy poproszeni o dane osobowe, warto mieć zatem przy sobie np. dowód osobisty.

Informacje o szczepieniu

Szczepionka jest darmowa i dobrowolna. Programem szczepień są objęci wszyscy dorośli obywatele.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

SPRAWDŹ: Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP: Szczepienie jest wyborem dokonanym w sumieniu

ag/gov.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę