Nasze projekty

Papież zachęca Polaków do modlitwy za ojczyznę

"W tym miesiącu wielu z was modli się na różańcu, prosząc o pomoc Matkę Bożą. Niech Jej wstawiennictwo wyprosi Boże miłosierdzie dla waszej Ojczyzny" - powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Fot. Angie Menes/Cathopic

Do modlitwy o „miłosierdzie dla waszej Ojczyzny” zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Pozdrawiam serdecznie Polaków. W tym miesiącu wielu z was modli się na różańcu, prosząc o pomoc Matkę Bożą. Niech Jej wstawiennictwo wyprosi Boże miłosierdzie dla waszej Ojczyzny – mówił.

Franciszek zachęcił także do modlitwy za uczestników Synodu Biskupów. W swoich modlitwach pamiętajcie także o wszystkich uczestnikach trwającego Synodu Biskupów, by umieli usłyszeć to, co Duch Święty chce powiedzieć Kościołowi. Z serca wam błogosławię – powiedział.

ZOBACZ: Uzależnia, ale i inspiruje. Na co uważać wdrażając młodych ludzi w świat TikToka?

Reklama

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Drodzy bracia i siostry, w cyklu katechez na temat gorliwości apostolskiej dajemy się dziś zainspirować świadectwem Sudanki, św. Józefiny Bakhity. Jej kraj od wielu miesięcy jest dotknięty konfliktem zbrojnym, dlatego módlmy się za naród sudański, aby mógł żyć w pokoju! Józefina urodziła się w Olgossa, w Darfurze, w 1869 roku. W wieku siedmiu lat została porwana ze swojej rodziny, stając się niewolnicą. Jej porywacze nazywali ją „Bakhita”, co znaczy: „szczęśliwa”. Na czym polega tajemnica św. Bakhity? Miała ona po kolei ośmiu panów. Od dzieciństwa doznawała przemocy. Na swoim ciele nosiła ponad sto blizn. Przez cierpienia fizyczne i moralne zatraciła tożsamość. Wiemy, że osoba zraniona, często rani potem innych. Natomiast powołaniem uciśnionych jest wyzwolenie siebie i swoich prześladowców.

Pewnego dnia opiekun Bakhity dał jej mały krucyfiks, który przechowywała jak skarb. Patrząc na niego, doświadczała głębokiego wewnętrznego wyzwolenia, ponieważ czuła się zrozumiana i miłowana, a przez to zdolna do zrozumienia, miłowania i współczucia innym. W istocie, współ-czucie oznacza zarówno cierpienie z ofiarami, jak i współczucie dla popełniających błędy, nie usprawiedliwiając ich, ale poprzez przebaczenie dając kolejną szansę na przemianę. Bakhita stała się chrześcijanką, została przemieniona przez słowa Chrystusa, które codziennie rozważała: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Przebaczenie wyzwala od wewnętrznego ciemiężyciela, który nie pozwala żyć, zasmakować radości prostych gestów dnia powszedniego, szczerych relacji. Bakhita przebaczyła tym, którzy traktowali ją jak zwierzę. Ona wskazuje nam drogę do wyzwolenia z niewoli i lęków. Drodzy bracia i siostry, przebaczenie niczego nie odbiera, ale przydaje osobie godności i jest źródłem gorliwości, która staje się miłosierdziem.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: “Do Syna swego nas prowadź”. Modlitewnik różańcowy

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: pielgrzymi z parafii pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Szczytnie (arch. warmińska); pw. Nawrócenia św. Pawła w Warszawie; pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu; pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu; Grupa młodzieży ze Szkoły Sióstr Prezentek w Krakowie; Grupy międzyparafialne z Włocławka: Grupa pielgrzymów z Rzeszowa; Grupa pielgrzymów z Wielunia; a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę