Nasze projekty

Eucharystia daje życie. Obrady Komisji Duszpasterstwa KEP

Co Kościół w Polsce powinien zrobić, aby Eucharystia stawała się dla jej uczestników prawdziwym spotkaniem z żywym Chrystusem? - na to pytanie szukała odpowiedzi Komisja Duszpasterstwa KEP, która przez 2 dni obradowała w Warszawie. W spotkaniu wzięła udział Stacja7, która angażuje się w nowy program duszpasterski "Eucharystia daje życie"

Przedstawiciele Stacji7 zostali zaproszeni na obrady Komisji w związku z patronatem, jakim została przez nią objęta książka „Jutro Niedziela” – najnowsza publikacja naszego wydawnictwa. – Od wielu lat dbamy o to, by ludzie dobrze przygotowywali się do niedzielnej Eucharystii, pomaga w tym m.in. nasz cykl „Jutro Niedziela” oraz książka pod tym samym tytułem, która właśnie trafiła na rynek. Ta książka znakomicie wpisuje się w nowy program duszpasterski o Eucharystii, co doceniła też sama Komisja – mówi Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7. Dodaje, że redakcja będzie dalej aktywnie się włączać w realizację programu duszpasterskiego KEP. 

Trzyletni program duszpasterski „Eucharystia daje życie” rozpoczął się w grudniu wraz z nowym rokiem liturgicznym. Potrwa do 2022 r. Podczas ostatnich obrad Komisja zastanawiała się nad praktycznymi pomysłami przeprowadzania go w Kościele w Polsce. Oprócz Stacj7 w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele innych środowisk zaangażowanych w popularyzację wiedzy o liturgii i duchowego znaczenia Eucharystii. 

– Chcemy wsłuchać się w inicjatywy lokalne i w ten sposób otrzymać także informacje dotyczące recepcji wypracowanego programu. Wiadomo, że program jest propozycją. Mamy nadzieję, że duszpasterze będą z niego korzystali dla dobra Kościoła w Polsce” – powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP.

Reklama

Przewodniczący wyjaśnił główny cel spotkania.

– Zastanawialiśmy się na tym, co Kościół w Polsce powinien zrobić, aby Eucharystia – liturgiczne zgromadzenie wokół Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – stawało się dla jej uczestników doświadczeniem wiary i rzeczywiście było spotkaniem z Osobą samego Chrystusa. Tego zadania nie jesteśmy w stanie zrealizować bez osobistej wiary i wiary wspólnoty Kościoła, która celebruje Eucharystię zgodnie ustalonymi normami, wyrażonymi chociażby we Ogólnym wprowadzeniu do mszału rzymskiego – powiedział .

Zapowiedział, że w czerwcu ukaże się drukowane opracowanie nowego programu duszpasterskiego, tradycyjnie w formie pięciu zeszytów tematycznych. – Chcemy przekazać ten materiał biskupom już w czerwcu podczas zebrania plenarnego KEP. Publiczna prezentacja powinna mieć miejsce po koniec sierpnia, aby wraz z nowym rokiem katechetycznym diecezje i parafie mogły zapoznać się z programem, i przygotować się do jego realizacji. Jako Komisja Duszpasterstwa mamy nadzieję, że zaproponowany program będzie inspirujący, oczyszczający i owocny dla Kościoła w Polsce. Chcielibyśmy, aby nasze wspólne działanie pomogło w pogłębieniu świadomości tego, czym jest „święta i Boska liturgia” oraz przyczyniło się do jej właściwego przeżywania – mówi abp Skworc.

Reklama

Przy powstawaniu programu zaangażowane są teologiczne środowiska naukowe KUL, warszawskiego UKSW, krakowskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego i inne. Prace wspierane są także przez instytucje zajmujące się popularyzowaniem liturgii (m.in. Dominikański Ośrodek Liturgiczny). „Ważną grupą uczestniczącą w kształtowaniu programu są dyrektorzy wydziałów duszpasterskich poszczególnych diecezji, z którymi w ramach prac Komisji spotykamy się dwa razy w roku.

ad, KAI/Stacja7

 

Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę