Nasze projekty

Dziś Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II

Po raz 29. obchodzimy Światowy Dzień Chorego, który stanowił w 1993 roku papież Jan Paweł II. To odpowiedź na prośby wiernych, aby przynajmniej jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, którzy fizycznie i duchowo nie mogą w pełni korzystać z życia i oczekują naszej pomocy.

sabinevanerp/pixabay

Papież Franciszek w swoim orędziu na 29. Światowy Dzień Chorego, odniósł się do pandemii koronawirusa, która wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie ochrony zdrowia.

„Obecna pandemia ujawniła wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej oraz braki w zakresie pomocy udzielanej chorym. Osoby starsze, najsłabsze i najbardziej bezbronne nie zawsze mają zapewniony dostęp do opieki i nie zawsze odbywa się to w sposób sprawiedliwy. Zależy to od decyzji politycznych, sposobu zarządzania zasobami i zaangażowania osób zajmujących odpowiedzialne stanowiska. Inwestowanie środków w leczenie i opiekę nad chorymi jest priorytetem związanym z zasadą, że zdrowie jest podstawowym dobrem wspólnym” – podkreślił Ojciec Święty.

Papież zauważył także znaczenie angażowania się wierzących w pomoc najuboższym i tym, którzy w zaciszu domu chorują i potrzebują wsparcia. Kiedy coś człowiekowi doskwiera, najczęściej staje się samotny i bezsilny, a co za tym idzie dostrzega ogromną potrzebę kontaktu z ludźmi. Wówczas należy ten kontakt umożliwić i dotrzeć do wszystkich tych, dla których najbardziej dotkliwa jest samotność. „Doświadczenie choroby sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka” – dodał papież.

Reklama

Ojciec Święty nawołuje, by w Światowy Dzień Chorego szczególną uwagę zwrócić na miłość braterską, która pomoże wszystkim ludziom wzajemnie się o siebie troszczyć. Aby społeczeństwo funkcjonowało zgodnie z Bożą nauką, to silniejsi muszą dbać o słabszych, by czuli oni wsparcie i opiekę.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorego

Tradycyjnie współorganizatorem Dnia Chorego jest Caritas, na szczeblu zarówno ogólnokrajowym, jak i diecezjalnym. 11 lutego co roku przygotowywano uroczyste msze św. i odwiedziny chorych w domach i szpitalach, a także wszelkich placówkach pomocowych. W tym roku jednak z powodu panującej pandemii, obchody Światowego Dnia Chorego zostały mocno ograniczone. W całej Polsce w kościołach ograniczono obchody do sprawowania mszy świętej w intencji chorych i cierpiących.

Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II

Ojciec Święty w odpowiedzi na głosy wiernych, ustanowił w liście z 13 maja 1992 r. Światowy Dzień Chorego. Obie te daty – listu i samego Dnia – upamiętniają dwa ważne wydarzenia z życia Kościoła katolickiego: 13 maja to wspomnienie pierwszego objawienia maryjnego w portugalskiej Fatimie (1917 r.), a 11 lutego obchodzimy wspomnienie pierwszego ukazania się Maryi św. Bernardecie Soubirous w Lourdes (1858 r.). Tak więc duchowym natchnieniem chorych i ich opiekunów, w tym dniu jest Matka Najświętsza i główne obchody Dnia odbywały się w wyznaczonych przez papieża znanych i zasłużonych sanktuariach maryjnych na całym świecie.

Reklama

SPRAWDŹ: Modlitwa za chorych i umierających

kw/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę