Relikwie św. Marii Magdaleny zostały wprowadzone do parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku. "Prośmy Ducha Świętego przez szczególne wstawiennictwo św. Marii Magdaleny, żeby nauczyła nas trwania przy Chrystusie niezależnie od mód i wzorców tego świata" – mówił abp Wacław Depo.
Podczas wizytacji kanonicznej parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku, 28 czerwca, metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św., w czasie której wprowadził do kościoła relikwie patronki wspólnoty oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
W homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że św. Maria Magdalena, będąc osobistym świadkiem Jezusa Chrystusa, przychodzi do nas wprost z kart Ewangelii. Przypomniał również, że w 2016 r. papież Franciszek podniósł jej wspomnienie do rangi święta, nazywając ją apostołką apostołów.
CZYTAJ: Św. Maria Magdalena. Pierwsza spotkała Zmartwychwstałego
Metropolita częstochowski podkreślił, że o Marii Magdalenie piszą wszyscy ewangeliści. Wskazał, że od momentu uzdrowienia od siedmiu złych duchów towarzyszyła Jezusowi i wspierała Go ze swojego mienia. Zaznaczył, że stała pod krzyżem wraz z Maryją i św. Janem oraz wzięła udział w pogrzebie Chrystusa. Ponadto w Wielkanoc wraz z innymi kobietami pośpiesznie pobiegła do grobu i wreszcie to ona jako pierwsza ujrzała Chrystusa Zmartwychwstałego, który posłał ją do Apostołów z orędziem wielkanocnym.
„Trzeba zdobyć się na wysiłek, żeby usłyszeć słowo Jezusa”
Rozważając fragment z Ewangelii według św. Jana, opisujący spotkanie Jezusa z Marią Magdaleną, abp Depo zauważył, że „po ludzku zawiódł ją wzrok”. Była blisko Jezusa, na wyciągnięcie ręki, a nie rozpoznała Go, myśląc, że to jest ogrodnik. Ale nie zawiódł ją zmysł słuchu. Jezus wypowiedział jej imię, a ona rozpoznała Go, powiedziała: „Rabbuni”, czyli „Mój nauczycielu” i przylgnęła do Jego nóg – przypomniał arcybiskup.
Przeczytaj również
Drodzy młodzi, to jest bardzo wyraźne przesłanie: gdy nie potrafimy zobaczyć i odczuwać obecności i działania Jezusa w naszej codzienności, trzeba zdobyć się na wysiłek, żeby usłyszeć Jego słowo. On też do nas mówi po imieniu od momentu naszego chrztu – zwrócił się do bierzmowanych metropolita częstochowski.
ZOBACZ TEŻ: Litania do św. Marii Magdaleny
Arcybiskup podkreślił, że z przesłania Marii Magdaleny płynie wezwanie do promowania godności dziewcząt i kobiet. Celebrans przestrzegał je przed uleganiem propozycjom wolności od wszystkiego, czego pokłosie widać w wulgarnych manifestacjach na ulicach polskich miast. Chrystus promuje przez św. Marię Magdalenę wszystkie kobiety – podkreślił.
Murowana część świątyni św. Marii Magdaleny pochodzi z XVI w. Ołtarz główny zdobi obraz św. Magdaleny z XVIII w. Z tego samego okresu pochodzi drewniana dzwonnica znajdująca się obok kościoła. Właściwy kościół drewniany (drewniana nawa o konstrukcji zrębowej), powstał w 1789 r. staraniem biskupa Ignacego Kozierowskiego.
KAI, pa/Stacja7