Nasze projekty

Bp Suchodolski: ŚDM są wskazówką jak należy prowadzić dialog z młodym pokoleniem

"Autentyczne spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą jest wskazówką dla Kościoła katolickiego w Polsce, jak należy prowadzić dialog z młodym pokoleniem" - powiedział PAP przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

fot. Episkopat news/flickr.com

Parafie powinny być otwarte dla każdego – zaznaczył w wywiadzie dla PAP biskup Suchodolski.

To były dziesiąte Światowe Dni Młodzieży biskupa, jednak – jak podkreślił – nigdy dotąd nie widział, jak papież tak spontanicznie wychodzi do młodych, mówiąc do nich prosto z serca, odchodząc od przygotowanego tekstu.

Czytaj także >>> Franciszek do wolontariuszy ŚDM: „Bądźcie surferami miłości”

Reklama

To świadczy, że bardzo mu zależało, żeby zbudować mosty między Kościołem a młodym pokoleniem – powiedział biskup Suchodolski.

„Spotkanie młodych z papieżem jest wskazówką dla Kościoła”

Zwrócił uwagę, że młodzież bardzo szybko weszła w dialog z Ojcem Świętym, spontanicznie reagując na jego słowa. Widać to było np. poprzez powtarzane przez młodych niektórych wersów czy fragmentów papieskich wypowiedzi – dodał duchowny.

Podkreślił, że to autentyczne spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą jest wskazówką dla Kościoła katolickiego w Polsce, jak należy prowadzić dialog z młodym pokoleniem.

Reklama

W praktyce oznacza to odłożenie na bok czytanych kazań czy przygotowanych teologicznych, nawet bardzo głębokich homilii na rzecz prostego przekazu, który będzie wypływał z naszej wiary, z serca do serca – dodał przewodniczący rady KEP ds. duszpasterstwa młodzieży.

Czytaj także >>> Papież do młodych: idźcie i zanieście wszystkim promienny uśmiech Boga!

„Kościół jest dla każdego”

Ważna jest także gotowość młodych do słuchania papieża, a co za tym idzie Kościoła – zaznaczył bp Suchodolski.

Reklama

Powiedział, że drugą wskazówką dla Polaków są słowa papieża Franciszka, że z ceremonii powitania w parku Edwarda VII, kiedy powiedział, że Kościół jest dla każdego (dla wszystkich).

Jest to apel dla nas wszystkich, abyśmy tak budowali nasze parafie, żeby były one otwarte dla każdego młodego człowieka niezależnie od tego, na jakim jest etapie rozwoju swojej wiary – czy jest czysty i gotowy do przyjęcia Chrystusa w Komunii Świętej, czy też jest grzeszny, zniewolony i potrzebuje wsparcia, obecności, bliskości tego Kościoła, który powinien reprezentować osobę Jezusa Chrystusa – wskazał przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Czytaj także >>> ŚDM Lizbona. Tłumy pielgrzymów na czuwaniu modlitewnym z papieżem

„Polacy lubią być razem ze sobą”

Zwrócił uwagę, że w czasie ŚDM w Portugalii polska młodzież była widoczna przede wszystkim na stadionie 1 Maja, czyli na Polskiej Lizbonie zorganizowanej przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.

Nie sądziłem, że przez cały tydzień codziennie będzie gromadzić tysiące pielgrzymów z naszej ojczyzny na wspólnej modlitwie, koncertach uwielbienia oraz eucharystii. To pokazało, że Polacy lubią być razem ze sobą, co może wynikać z ich szczególnej wrażliwości na sacrum – ocenił bp Suchodolski.

„Eucharystia będzie celebrowana na poziomie”

Biskup zwrócił uwagę także na to, że w czasie ŚDM pojawiło się wiele negatywnych komentarzy dotyczących sposobów udzielania Komunii Świętej przez osoby świeckie czy jednorazowych szafarzy wybranych spośród młodych wolontariuszy.

Wielu młodych Polaków patrzyło na to krytycznym okiem. Przychodząc natomiast na stadion 1 Maja, gdzie była Polska Lizbona wiedzieli, że eucharystia będzie celebrowana na poziomie, którego nauczył nas Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki poprzez charyzmat ruchu Światło-Życie. Miliony Polaków, które przeszły w kraju przez ruch oazowy nosi w swoich sercach umiłowanie liturgii i ma naturalne wyczucie sacrum. Chcą otrzymywać Najświętszy Sakrament z rąk kapłanów” – wyjaśnił bp Suchodolski.

Dodał, że „taka forma rozdawanie przez świeckich komunii św., jaką można było zaobserwować w czasie ŚDM w Lizbonie, nie jest jeszcze w Polsce mentalnie do zaakceptowania”.

W niedzielę zakończyły się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które odbyły się pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. W wydarzeniach centralnych wzięło udział w tym roku 25 tys. młodych Polaków. Następne ŚDM odbędą się w Seulu w Korei Południowej w 2027 r. Wcześniej odbędzie się Jubileusz Młodych w Rzymie w Roku Świętym 2025.

PAP, gosc.pl

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę