Nasze projekty

Bp Ryś: ubóstwo Jezusa jest formą miłości

„Jezus wybiera ubóstwo nie dla racji samego ubóstwa, ale dlatego, że jest ono formą miłości. To synteza Bożej miłości” – mówił 31 marca wieczorem podczas konferencji rekolekcyjnej w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu bp Grzegorz Ryś.

Konferencję w ramach rekolekcji akademickich poprzedziła koncelebrowana Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

 

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji w czasie spotkania rekolekcyjnego nawiązał do motta tegorocznego orędzia wielkopostnego papieża Franciszka: „Stał się ubogim, aby wzbogacić nas swoim ubóstwem”. „Człowiek jest wezwany do praktykowania jałmużny, ale nie zawsze przeżywa ją jako łaskę” – zauważył bp Ryś.

Reklama

 

Zwrócił uwagę, że często widząc osobę żebrzącą na ulicy, odwracamy od niej wzrok lub przechodzimy na drugą stronę, by tylko nie znaleźć się w jej bliskości. „To zdarzyło się również i mnie. Postawiłem opór Panu Bogu, który dał mi szansę okazania jałmużny, a ja powiedziałem nie” – mówił rekolekcjonista. Podkreślił, że opieranie się jałmużnie jest równoznaczne z opieraniem się łasce Boga.

 

Reklama

Zaznaczył, że poznanie Jezusa Chrystusa w Jego ubóstwie jest łaską i jest możliwe tylko wtedy, gdy człowiek jest ze Zbawicielem w bliskiej, intymnej relacji. To jest sedno chrześcijaństwa. „Jeżeli nie połączycie wiary w Niego z Jego ubóstwem, to wszystko, co usłyszycie w kościele, będzie dla was tylko moralizatorstwem” – przekonywał bp Ryś.

 

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji podkreślił, że Bóg, przyjmując ludzkie ciało, chciał być ubogi. Świadomie wybrał życie w rodzinie Maryi i Józefa, której nie stać było na wypełnienie ofiary świątynnej według przepisów prawa. „Jezus potwierdzał całym swoim życiem wybór ubóstwa, żyjąc najpierw obok pasterzy, a potem wśród rybaków, i celników dotkniętych inną biedą, bo biedą moralną” – stwierdził bp Ryś. Zwrócił uwagę, że Jezusowe pragnienie bycia ubogim jest „zaproszeniem do relacji z Nim wolnej od strachu, likwidującej bariery między mną a Nim”.

Reklama

 

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przekonywał o autentyczności ubóstwa Jezusa. „Jeśli Jezus wzywa do ubóstwa, to dlatego, że jest pierwszym, który ogołocił się ze wszystkiego” – powiedział rekolekcjonista. Podkreślił, że tylko bliska relacja z Panem da człowiekowi motywację i siły do składania prawdziwej jałmużny.


msz / Poznań

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę