Nasze projekty

Abp Ryś: nauczanie Piotra o Zmartwychwstaniu jest świadectwem tego, któremu przebaczono grzechy

„Z czym Piotr poszedł do domu Korneliusza? Poszedł ze świadectwem” - powiedział abp Grzegorz Ryś podczas sumy odpustowej w parafii św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Youtube.com/Archidiecezja Łódzka

Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja– tymi słowami abp Ryś przywitał zgromadzonych w Archikatedrze Łódzkiej, a także tych którzy łączyli się duchowo poprzez transmisję Mszy Św. na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej. Metropolita łódzki sprawował Eucharystię w archikatedrze łódzkiej w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

W homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że dzisiejsza Liturgia kieruje nas na osobę św. Piotra. Liturgia w ten sposób idzie za przekazami całego Nowego Testamentu, który odnotowuje spotkania Zmartwychwstałego Pana z Piotrem. W tej wierze paschalnej, wiara Piotra jest niesłychanie istotna. Nowy Testament mówi nam wyraźnie: słuchajcie Piotra co ma do powiedzenia – mówił abp Ryś.

Idźcie do Galilei”

Dalej w homilii metropolita łódzki wskazał na Piotra naszych czasów, który skomentował wezwanie skierowane do uczniów podczas Wigilii Paschalnej: idźcie do Galilei. Papież Franciszek tłumaczył, że idźcie do Galilei to znaczy: zacznijcie od nowa, bo wszystko zaczęło się w Galilei. Po drugie: odkryjcie nowość w miejscu, które znacie. Po trzecie oznacza to: idźcie do granic i przekroczcie je.

Reklama

Arcybiskup wyjaśniał dalej, że takim przekraczaniem granic dla Piotra było pójście do domu Korneliusza, który jest okupantem i z którym go różni religia, a także kultura. Z czym Piotr poszedł do Korneliusza? Poszedł ze świadectwem. Piotr ma poczucie, że Chrystus Zmartwychwstały uczynił z uczniów świadkami.

Piotr – Ten, któremu przebaczono

Dalej w swoich rozważaniach duchowny mówił także o tym, że mocą Zmartwychwstania Jezusa Piotr doświadczył przebaczenia i mocą tego wybaczenia idzie do Korneliusza. Piotr który został oczyszczony przez Jezusa ze strasznego grzechu, nie może już odróżniać ludzi na czystych i nieczystych. Na tych którym można i którym nie można przebaczyć. Piotr już w ten sposób nie potrafi i to jest jego świadectwo. – tłumaczył arcybiskup.

To że wszedł do domu Korneliusza ma moc świadectwa. Świadectwa danemu Jezusowi Chrystusowi, który przebaczył Piotrowi i przekreślił cały jego grzech. Jezus przekroczył te granice jakim była zdrada, tchórzostwo, pycha. Mocą tego przebaczenia Piotr przekracza granice w stronę domu Korneliusza. – dodał abp Ryś.

Reklama

Przebaczenie prowadzi do przekraczania granic

To nauczanie Piotra o Zmartwychwstania Pana nie jest tylko wykładem czy homilią. Jest świadectwem tego, któremu przebaczono grzechy, a świadomość, że mu przebaczono prowadzi go do przekroczenia granic – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie zapytał: Do kogo dziś zadzwonicie? Do kogo napiszecie maila czy smsa? Nie macie w pamięci takich ludzi od których poczuliście się ostatnio oddzieleni granicą niewybaczenia, żalu, wrogości? Może są ludzi, których traktujecie jako swoich przeciwników. Czy przekroczycie dla nich te granice? Tę granicę przekroczy ten, kto ma doświadczenie Piotra, któremu wybaczono ciężki grzech – zaznaczył abp Ryś.

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę