Nasze projekty

Abp Kupny: Jezus zaprasza nas do otwarcia się na Boga i drugiego człowieka

„Jezus narodził się, by zaprosić nas do otwarcia się na Boga i na drugiego człowieka. Dziś to zaproszenie wybrzmiewa w naszej Ojczyźnie ze szczególną siłą. Nawet jeśli dzieli nas prawie wszystko: poglądy, status społeczny, wykształcenie, wyznanie - nowonarodzony Jezus przypomina, że wszyscy jesteśmy dziećmi Ojca, który jest w niebie” - powiedział abp Józef Kupny w orędziu wygłoszonym w wigilijny wieczór na antenie TVP1.

Twitter.com/@ReligiaTVP

Hierarcha z archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu życzył wszystkim rodakom w kraju i poza granicami spokojnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

Każdego roku przez świętami Bożego Narodzenia biskupi w Polsce za pośrednictwem Telewizji Polskiej składają rodakom w kraju i za granicą życzenia świąteczne. W tym roku słowo pasterskie z archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu wygłosił metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Reklama
Reklama

Abp Kupny przypomniał, że miejsce, w którym Jezus przyszedł na świat, od początku zaczęło jednoczyć ludzi, którzy praktycznie nigdy nie powinni byli się spotkać. Z jednej strony biednych i pogardzanych przez wszystkich w ówczesnym świecie pasterzy, z drugiej – mądrych i bogatych pogan takich jak Trzej Królowie nazywani też Mędrcami. Dwa stany, które dzieliło wszystko, spotkały się przy żłóbku Jezusa.

Takie jest przesłanie tych świąt – tłumaczył abp Kupny, gdyż przypominają one, że to, co nas łączy, jest większe od tego, co nas dzieli. Jesteśmy tego świadkami w naszej Ojczyźnie, bo Boże Narodzenie świętują nie tylko chrześcijanie, ale dla każdego Polaka te dni są w jakimś sensie wyjątkowe – mówił hierarcha.

Dlatego ośmielam się zaprosić was wszystkich – wierzących i was, którzy z różnych powodów określacie siebie jako ateiści, agnostycy czy po prostu nie przyznajecie się do Kościoła, który ja reprezentuję i którego czuję się częścią. Ośmielam się Was zaprosić do spotkania przy żłóbku Jezusa i nazwać braćmi i siostrami, bo tego uczy mnie narodzony w Betlejem Syn Boży – powiedział metropolita wrocławski.

Reklama

Jak wskazał, Jezus narodził się, by zaprosić nas do otwarcia się na Boga i na drugiego człowieka, a dziś to zaproszenie wybrzmiewa w naszej Ojczyźnie ze szczególną siłą.

Epidemia, z którą wciąż się zmagamy, pokazała, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni, jak bardzo potrzebujemy swojej bliskości i jak ważna dla nas jest obecność drugiego człowieka. Nawet jeśli dzieli nas prawie wszystko: poglądy, status społeczny, wykształcenie, pochodzenie, wyznanie… nowonarodzony Jezus przypomina, że wszyscy jesteśmy dziećmi Ojca, który jest w niebie – podkreślił abp Kupny.

Na zakończenie życzył wszystkim rodakom w kraju i poza jego granicami zdrowych, spokojnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

SPRAWDŹ: Franciszek: Jezus narodził się, żeby dotknąć naszej największej nędzy

ag/TVP/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę