Nasze projekty

Abp Galbas do nowych proboszczów: nie traktujcie dekretów jako awansu czy nobilitacji

"Nie prowadźcie w parafiach duszpasterstwa masowego. Starajcie się spotkać człowieka, a nie masę" - mówił do nowych proboszczów abp Adrian Galbas.

fot. Episkopat/Flickr

W piątkowe przedpołudnie księża odebrali w kaplicy kurii katowickiej z rąk abp Adriana Galbasa nominacje na proboszczów i administratorów parafii. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa Liturgią Godzin. Zwracając się do zebranych, metropolita katowicki nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu niewidomego, z którym Jezus wyszedł na miejsce osobne i które następowało stopniowo.

Chrystusowi nie szkoda tracić czasu dla jednego człowieka. On, który przyciągał tłumy, chętnie za Nim idące, teraz chce poświęcić czas tylko dla jednego. Jest z tym człowiekiem w bardzo osobistej relacji. Ujmuje go za rękę, wyprowadza poza wieś, zwilża śliną jego oczy, kładzie na nim rękę. To wszystko jest pełne czułości, delikatności i indywidualnej troski – podkreślił abp Galbas.

Ta ewangelia uczy nas także, że trzeba cierpliwie czekać na owoce. Czasem zaczynać od nowa, czasem próbować po raz drugi. Rozwój wiary to w człowieku proces jak uzdrowienia niewidomego dokonało się stopniowo. Nie od razu wszystko zobaczył jasno. Nie denerwujcie się na ludzi, że nie stali się na trzy cztery święci, że mają te same grzechy, że pytają o te same rzeczy. To normalne – zauważył

Reklama

„We wspólnocie każdy jest ważny”

Metropolita prosił, by styl duszpasterstwa na parafiach nie był „masowym”. Starajcie się spotkać człowieka, a nie masę. Rozmawiajcie z człowiekiem, traktujcie go podmiotowo, z całą niepowtarzalnością jego drogi. Umiejcie towarzyszyć człowiekowi w jego cierpieniach, niewidzeniach, w samotności. Jak mówi papież Franciszek: „Parafie muszą być w kontakcie z rodzinami, z życiem ludzi i z życiem społeczności. Muszą być domami o drzwiach zawsze otwartych, aby wychodzić innym na spotkanie. I to ważne, aby owemu zbliżaniu się ku drugiemu towarzyszyła jasna propozycja wiary. Chodzi o otwarcie drzwi, aby Jezus mógł wyjść z całą radością swojego przesłania. Módlmy się za nasze parafie, aby nie stanowiły tylko funkcjonalnych biur, ale, ożywione duchem misyjnym, były miejscami przekazywania wiary oraz świadectwa miłości – mówił.

Abp Adrian Galbas przypomniał, że taki styl prowadzi do zawiązania wspólnoty parafialnej. Wspólnotę tworzą niepowtarzalni ludzie, szanowani w swojej niepowtarzalności i wyjątkowości. We wspólnocie każdy jest ważny. W masie każdy jest nieważny – mówił.

Na zakończenie prosił zebranych, by dekretu nie odbierali jako awansu czy nobilitacji, ale okazję do zwiększenia wysiłków. Zachęcił, by współpracowali zarówno z wikarymi, jeśli tacy będą posługiwać w ich parafiach, oraz z parafianami. Rozeznawajcie wspólnie, a potem wspólnie rozeznane sprawy, wspólnie podejmujcie – proponował.

Reklama

kh, archidiecezjakatowicka.pl/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja