Nasze projekty

Proboszczowie z całego świata spotkają się we Włoszech

Trzystu proboszczów wskazanych przez Konferencje Episkopatów i Katolickie Kościoły Wschodnie weźmie udział w ogólnoświatowym spotkaniu słuchania, modlitwy i rozeznawania zorganizowanym przez Sekretariat Generalny Synodu i Dykasterię ds. Duchowieństwa.

fot. Agencia Eremo/Cathopic

Wydarzenie będzie nosiło nazwę „Proboszczowie dla Synodu. Spotkanie międzynarodowe” i zostało ogłoszone przez Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

Celem tego wydarzenia jest „wysłuchanie i docenienie doświadczenia, którym żyją w swoich Kościołach lokalnych i zaoferowanie im możliwości doświadczenia dynamizmu pracy synodalnej na poziomie uniwersalnym” – wyjaśnił sekretariat Synodu.

Kościół synodalny nie może obejść się bez głosu proboszczów, ich doświadczeń i wkładu. „Spotkanie będzie wymagało aktywnego zaangażowania uczestników, ze stołami do dzielenia się dobrymi praktykami, warsztatami propozycji duszpasterskich, dialogiem z ekspertami, celebracjami liturgicznymi” – wyjaśnia dalej nota.

Reklama

Spotkanie będzie trwało od niedzieli 28 kwietnia do czwartku 2 maja w Fraterna Domus w Sacrofano, niedaleko Rzymu. W czwartek 2 maja papież przyjmie uczestników na audiencji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mama Carlo Acutisa: mój syn głęboko wierzył w moc sakramentów

Jak zaznacza Sekretariat Generalny Synodu Biskupów liczba uczestników została ustalona na podstawie kryterium podobnego do tego, które zastosowano przy wyborze członków Zgromadzenia Synodalnego. Dla Kościoła obrządku łacińskiego – na podstawie liczby członków każdej Konferencji Episkopatu: 1 przedstawiciel dla Konferencji Episkopatu liczących nie więcej niż 25 członków; 2 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących od 26 do 50 członków; 3 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących od 51 do 100 członków; 4 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących ponad 100 członków. Ponadto 1 proboszcz z każdego kontynentu reprezentujący okręgi kościelne nie posiadające Konferencji Episkopatu. Dla Katolickich Kościołów Wschodnich: 1 przedstawiciel dla każdego Synodu Biskupów lub Rady Hierarchów Katolickich Kościołów Wschodnich liczących nie więcej niż 25 członków; 2 przedstawicieli dla każdego Synodu lub Rady liczących od 26 do 50 członków; 3 przedstawicieli dla każdego Synodu lub Rady liczących ponad 50 członków.

Reklama

„Proboszczowie, którzy zostaną wskazani przez Konferencje Episkopatów / Katolickie Kościoły Wschodnie do 15 marca 2024 r., otrzymają ostateczny program spotkania (obecnie przygotowywany), który obejmie również czas na dialog z Ojcem Świętym. Wyniki spotkania przyczynią się do opracowania Instrumentum laboris, dokumentu roboczego na drugą sesję zgromadzenia synodalnego w październiku 2024 r.” – podsumowano w nocie.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę