Nasze projekty
fot. CC BY-SA 4.0/domena publiczna/wikipedia.org

Ależ to był rok! Najważniejsze wydarzenia minionego roku liturgicznego

U progu adwentu spoglądamy wstecz na miniony rok liturgiczny. Był on pełen ważnych i wyjątkowych wydarzeń - dla Kościoła w Polsce i na całym świecie. Wspaniały to był rok, nie zapomnimy go nigdy!

Reklama

Rok św. Józefa

8 grudnia 2020 r. papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny patronem Kościoła powszechnego. W liście apostolskim “Patris corde” papież podkreślił, że po “Maryi, Matce Bożej, żaden święty nie zajmuje w Magisterium papieskim tyle miejsca, co Józef, Jej oblubieniec”. Z Rokiem św. Józefa są związane specjalne odpusty, które można otrzymać pod zwykłymi warunkami, a należą do nich: spowiedź, komunia eucharystyczna oraz modlitwa w intencjach papieża. Rok św. Józefa potrwa do 8 grudnia. 

Rok Jakubowy

Podczas Jubileuszowego Roku Jakubowego, który zainaugurowano 1 stycznia, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w wyznaczonych kościołach stacyjnych w łączności z sanktuarium św. Jakuba w Santiago w Hiszpanii. Rok Jakubowy został wydłużony i potrwa przez cały 2021 i 2022 rok, ze względu na ograniczenia w pielgrzymowaniu związane z COVID-19.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kościoły stacyjne Roku św. Jakuba [MAPA]

Reklama

Rok Rodziny “Amoris laetitia”

19 marca 2021 przypadała 5. rocznica podpisania adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Z tej okazji papież ogłosił Rok Rodziny. Miał on być poświęcony refleksji i pogłębieniu treści tego dokumentu i wzmocnieniu rodzin na całym świecie.

Rozpoczął się on w uroczystość św. Józefa (19 marca), a zakończy się w czerwcu 2022, w ramach obchodów Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie.

POLECAMY: Szczęście, spełnienie, najlepsza inwestycja w siebie. Takie jest małżeństwo i rodzina!

Reklama

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

12 września Kościół otrzymał nowych błogosławionych – kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Czacką. Uroczystości beatyfikacyjne pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, miały miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

ZOBACZ: „Nie ma przeszkód dla tych, którzy chcą kochać Pana Boga”. Matka Czacka i kard. Wyszyński zostali błogosławionymi

Synod Biskupów

W październiku zainaugurowano, inny niż dotychczas, synod biskupów pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Synod daje nam zatem szansę stania się Kościołem słuchania: uczynienia pauzy od naszych rytmów, zatrzymania naszych duszpasterskich niepokojów, aby stanąć i słuchać – mówił podczas inauguracji synodu w Watykanie papież Franciszek. 

Reklama

Synod obejmuje trzy fazy lokalną, kontynentalną i powszechną i potrwa do października 2023 roku. Na poziomie diecezji synod został zainaugurowany 17 października i potrwa do 15 sierpnia 2022 roku. To czas konsultacji, dzięki którym w procesie synodalnym zostanie wysłuchany głos wszystkich ochrzczonych.

WIĘCEJ: Biskupi o synodzie: mamy przyjrzeć się w jaki sposób razem budujemy wspólnotę Kościoła

Beatyfikacja ks. Jana Machy

Ks. Jan Macha zginął w czasie II wojny światowej za działalność charytatywną. 20 listopada został ogłoszony nowym błogosławionym Kościoła. Uroczystości beatyfikacyjne miały miejsce w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, przewodniczył im kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 

POLECAMY: Aresztowany przez gestapo i skazany na śmierć. Kim był ks. Jan Macha?

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę