Nasze projekty

„Nie ma przeszkód dla tych, którzy chcą kochać Pana Boga”. Matka Czacka i kard. Wyszyński zostali błogosławionymi

W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej Matka Elżbieta Róża Czacka i kard. Stefan Wyszyński zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego. „Nowi polscy błogosławieni przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę i wzór służby bliźniemu” - powiedział w trakcie homilii kard. Marcello Semeraro.

Fot: Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/G. Gałązka

Beatyfikacja odbyła się w warszawskiej świątyni. W uroczystości uczestniczyło kilkuset duchownych. W środku i wokół bazyliki zgromadziło się kilka tysięcy zaproszonych osób.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, czy przedstawiciele samorządu. Zaproszone zostały także rodziny błogosławionych. Jest to wyczekiwany i bardzo ważny dzień nie tylko dla polskiego Kościoła, ale przede wszystkim dla wiernych, a zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy pamiętają Księdza Prymasa Wyszyńskiego – tych, którzy żyli w tamtym czasie, gdy Prymas poczynił wielkie zasługi dla naszego przetrwania jako narodu, jako chrześcijan, jako katolików; kiedy był internowany przez komunistów i swoją niezłomną postawą dawał świadectwo nie tylko tego, jaki jest polski Kościół, ale jacy jesteśmy my, Polacy – powiedział prezydent Duda, wyszedłszy z archikatedry św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście.

Mszy Świętej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Uroczysta Msza święta rozpoczęła się procesją, w której kardynałowie i arcybiskupi wraz z asystą przeszli do prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas okadzenia ołtarza zabrzmiał hymn “Gaude Mater Polonia”.

Reklama

Gaude, Mater Polonia! Raduj się, Matko Polsko! Słowa hymnu, który od ponad ośmiuset lat rozbrzmiewa w polskim Kościele, pięknie wyrażają naszą radość i wdzięczność Panu Bogu za to, że dane nam było doczekać, mimo ponadrocznego opóźnienia spowodowanego pandemią, beatyfikacji dwojga wielkich naszych Rodaków: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i Matki Niewidomych Elżbiety Róży Czackiej – powiedział na wstępie liturgii kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski pozdrowił także wszystkich zgromadzonych w Świątyni Opatrzności Bożej oraz tych, którzy nie mogli dziś tamże przybyć z różnych powodów, ale w telewizji i innych mediach śledzą przebieg uroczystości w wielkiej wspólnocie dziękczynienia. Podziękował następnie kard. Marcello Semeraro za przewodniczenie liturgii oraz za to, że w imieniu Ojca Świętego Franciszka dokona on obrzędu beatyfikacji.

Obrzęd beatyfikacji wygłoszony po łacinie

Obrzęd beatyfikacji miał miejsce na początku Mszy świętej, bezpośrednio po akcie pokuty. Najpierw kard. Kazimierz Nycz wypowiedział oficjalną prośbę o włączenie w poczet błogosławionych Prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej, a następnie przedstawił ich życiorysy.

Reklama

Najważniejszy moment obrzędu beatyfikacji nastąpił chwilę potem, gdy papieski delegat kard. Semeraro wygłosił w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną. Jej polskie tłumaczenie odczytał wiernym bp Michał Janocha.

„My, papież Franciszek, spełniając pragnienia Naszego Brata Kazimierza Nycza, Kardynała Świętego Kościoła Rzymskiego, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, jak również wielu innych Braci w biskupstwie oraz licznych wiernych świeckich, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby Czcigodny Sługa Boży STEFAN WYSZYŃSKI, Arcybiskup Gnieźnieński i Warszawski, Prymas Polski, Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego, Pasterz według Serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka, a także Czcigodna Służebnica Boża ELŻBIETA CZACKA (w świecie: Róża), Fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – światłość świata i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani Błogosławionymi oraz aby co roku ich wspomnienia mogły być obchodzone w miejscach i w sposób określony przez prawo, mianowicie: dla pierwszego dnia dwudziestego ósmego maja oraz dla drugiej dnia dziewiętnastego maja. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Dano w Rzymie, na Lateranie, dnia piętnastego sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Roku Pańskiego 2021, w dziewiątym roku Naszego Pontyfikatu”.

Reklama

Uczestnicy uroczystości odpowiedzieli śpiewem modlitwy “Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”. W tym czasie zostały odsłonięte wizerunki nowych błogosławionych.

Wizerunki błogosławionych

Wizerunek bł. Stefana Wyszyńskiego odsłonili członkowie założonego przez niego w 1952 r. Ruchu Apostolskiego “Rodzina Rodzin” – Hanna Kordyasz i Piotr Kordyasz, znany autor książki “Stefek” o dzieciństwie kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wizerunek bł. Elżbiety Czackiej odsłoniły s. Aleksandra Maczuga i s. Klara Zosik, nauczycielki i wychowawczynie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

fot: Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/W. Łączyński

Beatyfikacyjny wizerunek Prymasa Wyszyńskiego powstał na podstawie fotografii z Archiwum Instytutu Prymasowskiego a wizerunek matki Elżbiety Czackiej na podstawie fotografii z Archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Odczytując z mandatu Ojca Świętego list apostolski, w którym Franciszek wpisał kard. Wyszyńskiego i matkę Czacką w poczet błogosławionych, kard. Semeraro poinformował, że wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego obchodzone będzie 28 maja a wspomnienie liturgiczne bł. matki Czackiej – 19 maja.

Laptop, ikona i dary ołtarza w procesji z darami

Po odsłonięciu wizerunków wyruszyła procesja z relikwiami nowych błogosławionych, otoczonymi przez osoby niosące kwiaty i świece. W prezbiterium odda im cześć główny celebrans kard. Semeraro.

Relikwiarz bł. Stefana Wyszyńskiego wniosły uzdrowiona za wstawiennictwem nowego błogosławionego s. Nulla Lucyna Garlińska oraz przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Krystyna Szajer, która najdłużej pracowała w sekretariacie prymasa Stefana Wyszyńskiego i Dorota Pawlas. Reprezentują dwa pokolenia instytutu, założonego przez kard. Wyszyńskiego: najstarsze i najmłodsze.

Relikwiarz bł. Elżbiety Czackiej wniosły natomiast uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej Karolina Gawrych, niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Podczas wniesienia relikwii zebrani w Świątyni wraz z chórami zaśpiewali hymny beatyfikacyjne, skomponowane specjalnie na tę okazję: “Soli Deo – Jedynemu Bogu” autorstwa ks. prałata Wiesława Kądzieli do słów bp. Józefa Zawitkowskiego, oraz “Błogosławiona Matko Niewidomych” do tekstu s. Damiany Laske FSK z muzyką Piotra Pałki.

Następnie kard. Nycz w imieniu Archidiecezji Warszawskiej, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Krzyża oraz całego Kościoła w Polsce podziękował papieżowi za ogłoszenie nowych błogosławionych a uczestnicy liturgii zaśpiewali “Chwała na wysokości Bogu”.

„Polska jest narodem maryjnym”

W homilii kard. Marcello Semeraro wskazał, że nowi polscy błogosławieni przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę i wzór służby bliźniemu.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wyraził wdzięczność Bogu za dzisiejszą uroczystość, która odbywa się w Świątyni Opatrzności Bożej. Przypomniał, że ta świątynia została wzniesiona przez naród Polski jako wotum wdzięczności za bliskość i obecność Pana Boga w chwalebnej i bolesnej historii Polski.

Ta świątynia, mówił papieski wysłannik, „jest dzisiaj świadkiem kolejnego potwierdzenia: Polska jest Narodem Maryjnym, Polska ofiarowała i ofiaruje Kościołowi, na przestrzeni różnych epok, wybitne postacie świętych, bożych mężczyzn oraz kobiet”.

O nowych polskich błogosławionych kard. Semeraro powiedział, że pozostawili oni “wzór służby konkretnemu potrzebującemu człowiekowi, również wówczas, kiedy nikt się nim nie zajmuje i wydaje się, że zwycięża obojętność”.

Przedstawiając sylwetkę pochodzącego z Zuzeli Stefana Wyszyńskiego gość z Watykanu zaznaczył, że rodzina przyszłego Prymasa wychowała go w wierze do Pana Boga i w miłości do Ojczyzny. Przypomniał, że życie kapłańskie ks. Wyszyńskiego było, naznaczone licznymi próbami, którym stawiał czoła z ufnością i zdecydowaniem.

Prorocze wydarzenie w życiu prymasa

Jednym z najbardziej dramatycznych momentów w życiu ks. Wyszyńskiego był z pewnością okres drugiej wojny światowej oraz czas heroicznego i tragicznego powstania warszawskiego w 1944 roku. Ks. Wyszyński, przypomniał wysłannik papieski, przebywał wówczas w podwarszawskich Laskach, jako kapelan Zakładu dla Niewidomych i Armii Krajowej.

Fot: Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski

Watykański hierarcha zaznaczył, że to właśnie podczas powstania warszawskiego miało miejsce w Laskach prorocze wydarzenie: ks. Wyszyński podniósł z ziemi fragment częściowo spopielonej kartki, pochodzącej z płonącej i spowitej w ogniu stolicy, na której widniał napis: „Będziesz miłował”.

Do tego apelu i testamentu upodobnił on swoją posługę pasterza i biskupa, najpierw w Lublinie a następnie w Gnieźnie i Warszawie, stawiając czoło problemom, jakie jego Naród musiał wycierpieć w latach następujących po drugiej wojnie światowej – powiedział kard. Semeraro.

Stwierdził też, że w czasach powojennych, skomplikowanych społecznie i politycznie, Prymas Polski wytrwale i zdecydowanie kierował łodzią Kościoła w Polsce. Kaznodzieja stwierdził, że “ideologii, która odczłowieczała i oddalała człowieka od pełni życia” Prymas przeciwstawiał “prawdę zawartą w Ewangelii Chrystusa, wiernie przeżywaną i realizowaną”.

Kard. Semeraro przypomniał też często powtarzane przez kard. Wyszyńskiego wskazanie: „Kto nienawidzi, ten już przegrał”. Dodał, że Prymas znosił wszelkie upokorzenia i cierpienia, których punktem kulminacyjnym były trzy lata spędzone w więzieniu.

„Nie istnieją przeszkody dla tych, którzy kochają Pana Boga”

O Matce Elżbiecie Róży Czackiej hierarcha powiedział, że charakteryzowała ją niezachwiana wiara w Boga i w Jego Opatrzność. Poprzez swoją nadzwyczajną pracowitość i zaangażowanie Błogosławiona Elżbieta Róża wskazuje nam, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Pana Boga i jak On miłować – wskazał kard. Semeraro.

Gość z Watykanu wskazał, że Matka Czacka postanowiła poświęcić swoje życie służbie osobom niewidomym, które w tym czasie na ziemiach polskich nie mogły liczyć na pomocy ani na możliwość zdobycia wykształcenia.

Niech nowi Błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego Narodu, niech będą światłem dla władz państwowych i samorządowych oraz niech wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa – zakończył swą homilię. kard. Marcello Semeraro.

Laptop w procesji z darami

Podczas uroczystej procesji z darami opiekunowie i wychowankowie Ośrodka dla Ociemniałych w Lsakach wniesli laptop. Zostanie on przekazany uczniom z Rwandy, gdzie Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża również prowadzi ośrodek dla osób niewidomych.

Ornat z aplikacjami wykonanymi przez niewidomą absolwentkę Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Laskach przyniosły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Prezydenta RP przekazał kielich i świecę, przedstawiciele Kościoła Grekokatolickiego – ikonę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej dla kaplicy w Zambii ofiarowały przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego – Maria Gabiniewicz, Diana Samoraj i Michalina Jankowska.

Fot: Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/G. Gałązka

Podczas Modlitwy Eucharystycznej po raz pierwszy wymieniono imiona nowych błogosławionych.

Po Komunii św. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, wygłosił słowo podziękowania dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w sprawę beatyfikacji i w dzisiejszą uroczystość.

Dziękuję przede wszystkim Papieżowi Franciszkowi, który niejako w osobie Jego Eminencji Kardynała Marcello Semeraro jest tutaj z nami dziś obecny i pamięta o nas, przebywając w nieodległym Budapeszcie” – powiedział kard. Nycz. Wyraził też wdzięczność Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wszystkim zaangażowanym w wieloletnie procesy beatyfikacyjne obydwojga błogosławionych, także na szczeblu diecezjalnym. Niech będą oni dla nas wzorem do naśladowania i wstawiają się u Boga za nami i za całą naszą Ojczyzną!  – powiedział metropolita warszawski.

Po końcowym błogosławieństwie udzielonym przez kard. Marcello Semeraro zabrzmiała pieśń “Boże coś Polskę” w wykonaniu kilku chórów, uświetniających uroczystość beatyfikacyjne.

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę