Nasze projekty

Kościoły stacyjne Roku św. Jakuba [MAPA]

W związku z Rokiem Jubileuszowym św. Jakuba w 48 kościołach w Polsce będzie można uzyskać odpust zupełny. Powstała także mapa, na której można znaleźć wszystkie te kościoły. Rok Jubileuszowy to wyjątkowa okazja, by odwiedzić któryś z nich i przeżyć ten czas w łączności z sanktuarium św. Jakuba w Santiago w Hiszpanii.

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Mogą go uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, od dnia 31 grudnia 2020 roku do 31 grudnia 2022 roku, nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła.

Czas łaski

Zgodnie ze wskazaniami Arcybiskupa Santiago de Compostela kościołami stacyjnymi są kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Starszego na Szlakach wyznaczonych i zatwierdzonych przez Sekretariat Drogi Św. Jakuba w Santiago. W ten sposób tworzy się więź pielgrzymów w kościołach pw. św. Jakuba Apostoła na Szlakach prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago (Hiszpania).

Kościoły stacyjne w Polsce można znaleźć na specjalnej mapie, którą opracował dr Franciszek Mróz, geograf z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i wybitny znawca polskich szlaków jakubowych.

Reklama

Jak wyjaśnia, „rok św. Jakuba to przede wszystkim jubileusz sanktuarium w Santiago de Compostela, ale w Polsce jest również obchodzony w w kościołach stacyjnych”. W okresie pandemii, kiedy Hiszpania co najmniej do maja jest zamknięta dla pielgrzymowania, spełniają one ważną rolę. Dzięki nim czas łaski przeżywamy w wybranych parafiach Jakubowych w Polsce. Jesteśmy jedynym krajem, który uzyskał ten szczególny przywilej – podkreśla dr Franciszek Mróz.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z DR. FRANCISZKIEM MROZEM: “Caminoholizm”. Drogi Jakubowe w Polsce

Pielgrzymka w duchu compostelańskim

Zachęca również, aby – na tyle, na ile pozwolą obostrzenia sanitarne – nie rezygnować z pielgrzymowania. Można wyjść na nasze lokalne szlaki św. Jakuba i wędrować po nich w duchu compostelańskim, czyli po to, by przemieniać się w lepszego człowieka, by iść za świętym apostołem na drodze do Chrystusa – dodaje. Na stronie camino.net można znaleźć mapę z zaznaczonymi kościołami i sanktuariami św. Jakuba w Polsce oraz drogami jakubowymi.

Reklama

Obecny Rok Święty Compostelański jest 120. od czasu ustanowienia tej tradycji przez papieża Kaliksta II w 1122 roku. W 1179 r. papież Aleksander III w bulli apostolskiej „Regis aeterni” uczynił ten przywilej wieczystym. Od tego czasu jubileusz obchodzony jest w Santiago de Compostela w roku, kiedy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Starszego Apostoła przypada w niedzielę. Ostatni Rok Jubileuszowy obchodziliśmy w 2016 r.

Hasłem Roku św. Jakuba są słowa: „Wyjdź z twojej ziemi! Apostoł Jakub na ciebie czeka!”. Znajdź na mapie kościół stacyjny blisko Twojego miejsca zamieszkania i zaplanuj odwiedzenie tego miejsca w tym wyjątkowym czasie. A może wybierzesz się na pielgrzymkę jedną z dróg jakubowych? 6000 km szlaków czeka na Ciebie!

 

Reklama

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę